Bashkia e Fierit ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur mëngjesin e sotëm, ku shtëpia e një familjeje në Mbrostar Ura është përfshirë nga flakët.

Me anë të një postimi në Facebook, bashkia bën me dije se familjarët janë strehuar përkohësisht në konviktin e shkollës “Rakip Kryeziu”, ndërsa në lidhje me rikonstruksionin e banesës, njoftohet se me urdhër të kryetarit Armando Subashi, procesi do të nisë sa më shpejt të jetë e mundur.

Bashkia njofton gjithashtu se do të jetë pranë familjes Metua për ço nevojë që do të kenë gjatë kësaj kohe.

“Pas ngjarjeve të ndodhura në Mbrostar Ura, ku banesa e familjes Metua u përfshin nga flakët, duke u ndjerë dëme të mbrojtura, Bashkia Fier mori masat duke e sistemuar familjen përkohësisht në konviktin e shkollës “Rakip Kryeziu”.
I vendosur ka qenë edhe urdhri që kryetari i Bashkisë Fier z. Armando Subashi ka probleme për riparimin e shqetësimeve nga Ndërmarrja e Shërbimeve Publike të Bashkisë, që do të bëjë të nisin që do të ketë një kohë sa më të shkurtër.
Edhe, Bashkia Fier do të angazhohet për t’u kujdesur për çdo nevojë familjare emergjente që Metou do të ketë, për vete problematikën e specifikuar të saj”, shkroi bashkia.

281799612 4944824062295465 8178881251216590783 N

281630720 4944824048962133 5253613507026029463 N

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb