Zëdhënësi i qeverisë Avi Hyman ka thënë se gjetjet fillestare të një hetimi izraelit për sulmin ajror në Rafah kundër komandantëve të Hamasit janë se sulmi shkaktoi një zjarr që vrau palestinezë.

Hyman tha në një konferencë shtypi se “terroristët e Hamasit hodhën tetë raketa nga Rafah drejt Izraelit qendror” dje.

“Po të mos i kishte kapur kupola e hekurt, ata mund të kishin shkaktuar viktima masive.

Raketat u hodhën 800 metra larg trupave të IDF që vepronin në zonë. Ndërsa trupat e IDF u afruan, Hamasi qëlloi nga brenda popullatës së tij civile midis një xhamie dhe një shkolle.

Ne goditëm dhe shkatërruam hedhësin menjëherë pas nisjes.

Kjo është metoda e Hamasit për të kryer aktivitete terroriste nën mbulesën e popullatës së tyre civile.

Mbrëmë, IDF-ja shënjestroi dy komandantë të Hamasit në Rafah, duart e të cilëve ishin zhytur në gjakun izraelit”, ka deklaruar ushtria izraelite.

Zëdhënësi vazhdoi duke thënë se “Sipas raporteve fillestare një zjarr shpërtheu pas sulmit i cili duket se ka marrë jetë civile.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: