Izraeli ditën e sotme tha se ka dërguar ushtrinë e tij në Gaza. Përshkallëzimi i dhunës vjen pasi palestinezët qëlluan me raketa në Izrael dhe kryen sulme ajrore në Gaza.

Nuk është e qartë nëse ndërhyrja izraelite është një përpjekje e kufizuar për të shkatërruar bazat e raketave ose për të vrarë udhëheqësit e Hamasit, grupit militant që kontrollon Gaza, apo nëse është një pushtim i plotë i ngjashëm me atë në 2014 që vrau më shumë se 2,000 palestinezë.

“Unë thashë se ne do të merrnim një çmim shumë të rëndë nga Hamasi dhe pjesa tjetër e organizatave terroriste,” tha Kryeministri Benjamin Netanyahu në një deklaratë të lëshuar menjëherë pasi filloi ofensiva. “Ne po e bëjmë këtë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë me shumë forcë. Fjala e fundit nuk u tha dhe ky operacion do të vazhdojë për aq kohë sa duhet për të rivendosur paqen dhe sigurinë në shtetin e Izraelit. ”

Lajmi u njoftua nga Forcat Izraelite të Mbrojtjes. Trupat ajrore dhe tokësore të IDF aktualisht po sulmojnë në Rripin e Gazës. ”

Një zëdhënës ushtarak izraelit, Nënkolonel Jonathan Conricus, konfirmoi se “Ka trupa tokësore që sulmojnë në Gaza, së bashku me forcat ajrore.”

Disa orë më parë, Izraeli kishte thirrur 7,000 rezervistë ushtarakë dhe anuloi të gjitha largimet për trupa në njësitë luftarake, duke çuar në spekulime se një përshkallëzim ishte i afërt.

Inkursioni erdhi ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët po kërkonin një zgjidhje diplomatike të dhunës që filloi të hënën, e nisur nga një përplasje midis adhuruesve arabë dhe policisë izraelite në xhaminë Aqsa, një nga vendet më të shenjta në Islam.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb