Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz tha se kishte urdhëruar një tërheqje të menjëhershme të ambasadorëve të saj në Irlandë dhe Norvegji në përgjigje të vendimeve të këtyre vendeve për të njohur një shtet palestinez.

“Unë po i dërgoj një mesazh të qartë dhe të qartë Irlandës dhe Norvegjisë: Izraeli nuk do të qëndrojë i heshtur përballë atyre që minojnë sovranitetin e tij dhe rrezikojnë sigurinë e tij”, tha Katz në një deklaratë në X, dikur Twitter.

Izraeli ka nisur një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë në Gaza në përgjigje të një sulmi të papritur vdekjeprurës nga militantët e Hamasit në jug të Izraelit më 7 tetor të vitit të kaluar, në të cilin rreth 1200 njerëz u vranë dhe më shumë se 200 të tjerë u morën peng.

Të paktën 35.647 palestinezë janë vrarë dhe 79.852 të tjerë janë plagosur që nga fillimi i agresionit masiv izraelit në Gaza, sipas shifrave të publikuara nga autoritetet shëndetësore të Gazës të martën.

Katz tha se “hapi i shtrembëruar” nga Irlanda dhe Norvegjia është një padrejtësi ndaj kujtimit të viktimave të 7 tetorit dhe një goditje ndaj përpjekjeve për kthimin e 128 pengjeve, gjë që minon mundësinë për paqe dhe vë në dyshim të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje.

“Izraeli nuk do të heshtë dhe do të ketë pasoja të tjera të rënda. Nëse Spanja ndjek qëllimin e saj për të njohur një shtet palestinez, një hap i ngjashëm do të ndërmerret kundër tij,” tha ai, duke theksuar se Izraeli është i vendosur për të arritur qëllimet, rivendosja e sigurisë për qytetarët e saj, shpërbërja e Hamasit dhe kthimi i pengjeve në shtëpi.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi më vonë të mërkurën se vendi do të njohë shtetësinë palestineze.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb