Gripi shumë patogjen i shpendëve është zbuluar në dy ferma gjelash në jug të Izraelit, tha Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural.

Rreth 7,300 gjela të infektuar u zbuluan në fshatin Hatzor, ndërsa 9,500 të tjerë në fshatin Ein Tzurim, tha një deklaratë e ministrisë.

Si përgjigje, ministria i vendosi në karantinë brenda një hapësire prej 10 km dhe udhëzoi publikun që të blejë mish shpendësh dhe vezë vetëm në pikat e rregulluara të shitjes, të shmangë blerjen e vezëve të pashënuara dhe të pa ambalazhuara dhe të konsumojë mishin dhe vezët vetëm të gatuara.

Ai u bëri thirrje gjithashtu mbarështuesve që të mbajnë zogjtë brenda për të zvogëluar rrezikun e infektimit nga zogjtë e egër.

Gjatë javëve të fundit, pesë shpërthime të gripit H5N1 në fermat e pulave dhe gjelit të detit janë zbuluar në Izraelin verior dhe qendror.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb