Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi, ka dalë sot para bankës së të akuzuarit në Gjykatën e Hagës, në rolin e ish-zëdhënësit të UÇK-së. Teksa iu lexuan akuzat, Kasniqi është prezantuar para togës së zezë. Ai foli shumë qartë dhe shumë shkurt se ishte kosovar.

Aktakuza kundër Jakup Krasniqit u konfirmua më 26 tetor 2020, ndërkohë që ai u arrestua nga Zyra e Prokurorit të Specializuar më 4 nëntor dhe u transferua në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë në të njëjtën ditë.

Kujtojmë se atakuza e ngarkon Krasniqin me akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit sipas të drejtës ndërkombëtare, për forma të ndryshme të përgjegjësisë penale, kanë njoftuar nga Dhomat e Specializuara.

Prezantimi:
Unë jam Jakup Krasniqi.

Data e lindjes dhe vendi?
1951. Kosovar

E kuptoni gjuhën shqipe?
E flas dhe e kuptoj mirë gjuhën shqipe.

Zoti Krasniqi më konfirmoni nëse e keni marrë aktakuzën e datës 4?
Po e kam marrë. Një pjesë të saj e kam marrë në 4 nëntor 2020. Edhe në burgun e Hagës kam marrë një aktakuzë të korrigjuar. Është në gjuhën shqipe, e kam lexuar mirë dhe e kam kuptuar mirë.

vijon…

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: