Aktiviteti sizmik është lehtësuar në Islandën jugperëndimore, por ende pritet një shpërthim vullkanik, thonë shkencëtarët. Edhe pse më shumë se 500 tërmete kanë goditur gadishullin Reykjanes që nga mesnata, ata kanë qenë më të dobët se dy ditët e fundit.

Por ekspertët theksojnë se një lumë magme e gjatë 15 km që rrjedh nën gadishull është ende aktiv, duke kërcënuar qytetin tashmë të evakuuar të Grindavik. Shumica e lëkundjeve kanë ndodhur nën të dhe qindra njerëz janë larguar. Në rrugët e qytetit janë shfaqur çarje teksa rrëshqitja e tokës ka ndikimin e saj në zonë.

Grindavik është vetëm 15 km në jug të Aeroportit Ndërkombëtar Keflavik, por fluturimet ende vazhdojnë normalisht. Udhëtarët kanë frikë nga një përsëritje e mundshme e problemeve të shkaktuara në prill 2010, kur vullkani islandez Eyjafjallajokull shpërtheu.

Reja e hirit solli kaos në industrinë ajrore evropiane për një javë të tërë, me më shumë se 50,000 fluturime të anuluara. Megjithatë, deri më tani nuk ka pasur ndotje të ngjashme të ajrit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb