Qeveria japoneze njoftoi sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë, duke përfshirë ndalimin e eksporteve, ngrirje të tjera të aseteve si dhe kufizime pagesash për individët dhe subjektet ruse.

Qeveria japoneze do të ndalojë eksportet në 80 entitete ruse, duke përfshirë disa kompani ushtarake dhe të lidhura me teknologjinë, të cilat do të hyjnë në fuqi më 2 qershor, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme japoneze.

Pasuritë e 17 individëve dhe 78 subjekteve nga Rusia gjithashtu do të ngrihen me kufizime të njëkohshme në pagesat dhe transaksionet e tyre kapitale, sipas deklaratës, me disa oficerë ushtarakë rusë dhe institute kërkimore në listë.

Ndalime shtesë do të futen në eksportet në Rusi të artikujve “të cilët mund të kontribuojnë në rritjen e kapaciteteve industriale ruse” dhe në ofrimin e “shërbimeve arkitekturore dhe inxhinierike” për vendin, thuhet në deklaratë, pa specifikuar një datë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb