Zyrtarët e qeverisë japoneze janë duke bërë marrëveshjet përfundimtare për të vendosur sanksione ndaj Hamasit në mes të konfliktit të vazhdueshëm.

Zyrtarët thanë se sanksionet synojnë të bëjnë të qarta pozicionet e Japonisë dhe të frenojnë rrjedhën e të ardhurave për grupin.

Në mënyrë të veçantë, qeveria planifikon të ngrijë asetet e nëntë individëve të Hamasit të përfshirë në menaxhimin e financave të grupit dhe një shkëmbim kriptomonedhash me bazë në Gaza që përdoret për transferime parash.

Shtetet e Bashkuara njoftuan sanksione të ngjashme javën e kaluar.

Qeveria pritet të miratojë një sërë sanksionesh në një mbledhje të kabinetit të martën e ardhshme.

Zyrtarët thanë se Japonia planifikon të bëjë maksimumin për të de-përshkallëzuar konfliktin në Lindjen e Mesme dhe për të përmirësuar situatën e të drejtave të njeriut atje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb