Më shumë se tre milionë vizitorë të huaj shkuan në Japoni në mars, një rekord për arkipelagun, sipas të dhënave të publikuara sot nga Organizata Kombëtare e Turizmit Japonez (JNTO).

Kjo paraqet një rritje prej 69,5% krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar dhe 11,6% krahasuar me muajin mars 2019, periudhën standarde para Covid.

Është hera e parë që në Japoni tejkalohet shifra e tre milionë vizitorëve të huaj në një muaj, sipas JNTO.

Përveç rimëkëmbjes së fortë të turizmit global pas viteve të pandemisë, në këtë rekord kontribuan sezoni i lulëzimit të qershisë në Japoni dhe sezoni i Pashkëve Katolike jashtë vendit.

Dobësimi i ndjeshëm aktual i jenit ndaj dollarit dhe euros, gjë që e bën Japoninë një treg relativisht të lirë për amerikanët dhe evropianët.

Grupi më i madh i vizitorëve në muajin mars erdhi nga Koreja e Jugut (663,100 persona, +13,2% krahasuar me mars 2019), por rritje shumë më të ndjeshme u regjistruan te vizitorët nga SHBA (+64,3%) dhe vendet evropiane si Gjermania (+66,1). %).

Numri mujor i vizitorëve në Japoni ka tejkaluar nivelet e vitit 2019 që nga tetori i kaluar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: