Autorja Jean Carroll planifikon të dhurojë disa nga 83.3 milionë dollarët që fitoi nga çështja e shpifjes së Donald Trump për “diçka që ish-presidenti amerikan e urren”.

Ajo i tha ABC se kishte qenë e tmerruar nga perspektiva e përballjes me Trump në gjykatë, por se frika e saj u qetësua sapo e pa atë. “Ai ishte si një perandor pa rroba,” tha ajo.

“Do të doja t’i jepja paratë për diçka që Donald Trump e urren, diçka që do t’i shkaktojë dhimbje”, tha Carroll.

Paratë mund të përdoren për të krijuar një fond për gratë që janë sulmuar seksualisht nga Donald Trump, tha ajo ndër të tjera.

Gjykatësi vendosi se Trump kishte shpifur ndaj saj duke e quajtur gënjeshtër akuzën e saj për sulm seksual ndaj tij. Ai u shpall fajtor vitin e kaluar për abuzim seksual të Carol-it në vitet 1990, megjithëse juristët e hodhën poshtë pretendimin e saj për përdhunim.

Trump u zotua të apelojë, duke e quajtur vendimin “absolutisht qesharak”. Dhjetëra gra e kanë akuzuar ish-presidentin për përdhunim, sulm seksual dhe ngacmim seksual që nga vitet 1970. Ai mohon çdo akuzë.

Carol akuzoi Trumpin se e kishte sulmuar atë në fillim të viteve 1990 në një dhomë montimi në dyqanin luksoz Bergdorf Goodman në Manhattan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: