Apple ka pohuar se po punon shpejt për të rregulluar një problem që shkaktoi që disa alarme të iPhone të mos lëshonin zë, duke u dhënë përdoruesve të tyre të përgjumur një gënjeshtër të papritur.
Për shumë njerëz, telefoni i tyre është një orë alarmi i domosdoshëm dhe disa persona që flenë tepër i drejtohen mediave sociale për të shfrytëzuar.

Një TikTok-re është ankuar se ajo kishte vendosur pesë alarme dhe ata nuk kishin rënë. Apple ka konfirmuar se është në dijeni të problemit, por ende nuk ka përcaktuar se çfarë beson se e shkakton atë, ose çfarë mund të bëjnë përdoruesit për të shmangur një zgjim të vonuar.

Është gjithashtu e paqartë se sa njerëz janë prekur, ose nëse problemi është i kufizuar në modele të veçanta të iPhone. Në mungesë të një rregullimi zyrtar, ata që humbasin zgjimin për këtë problem mund të provojnë disa zgjidhje të thjeshta.

Njëra është për t’u mbrojtur nga gabimet njerëzore, prandaj kontrolloni dy herë cilësimet e alarmit të telefonit dhe sigurohuni që volumi të jetë ngritur.

Të tjerë megjithatë e kanë drejtuar gishtin nga dizajnerët e Apple, duke thënë se faji mund të jetë një veçori e ” karakteristikave të ndërgjegjësimit të vëmendjes ” të iPhone.

Kur janë aktive, këto i mundësojnë një iPhone të kontrollojë nëse një person po i kushton vëmendje pajisjes së tij dhe, nëse është, të ndërmarrë veprime automatikisht, si p.sh. uljen e zërit të volumit të sinjalizimeve, duke përfshirë alarmet. Ato janë të disponueshme në iPhone X ose të tjerë, dhe iPad Pro 11-inç ose iPad Pro 12.9-inç.

Disa TikTokker sugjeruan që nëse fytyra e një përdoruesi të përgjumur do të kthehej drejt ekranit të një iPhone pranë shtratit, atëherë, në varësi të cilësimeve të telefonit, veçoritë mund të aktivizoheshin dhe alarmet të mbylleshin. Apple ka thënë se shpreson ta zgjidhë problemin me shpejtësi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: