Ekipi ligjor i Julian Assange u kthye në Gjykatën e Lartë të Londrës të martën për të luftuar për atë që mund të bëhet përpjekja e tij e fundit për të shmangur ekstradimin në Shtetet e Bashkuara, ku ai përballet me burgim të përjetshëm nëse dënohet për akuzat për spiunazh.

Pas një beteje shumëvjeçare, themeluesi 52-vjeçar i WikiLeaks është në rrugën e tij të vetme ligjore të mbetur në sistemin e drejtësisë britanike dhe tani vetëm dy gjyqtarë të Gjykatës së Lartë në Mbretërinë e Bashkuar qëndrojnë mes tij dhe një fluturimi të mundshëm përtej Atlantikut, shkroi CNN.

Seanca dëgjimore dy-ditore do të shqyrtojë nëse australiani i përvuajtur duhet t’i jepet leje për të apeluar një vendim ekstradimi të vitit 2022 të marrë nga ish-sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Priti Patel. Nëse vendimi i gjykatës shkon kundër Assange, ai duhet të ekstradohet brenda 28 ditëve.

Assange kërkohet nga autoritetet amerikane për 18 akuza penale në lidhje me shpërndarjen e materialeve të klasifikuara dhe kabllogrameve diplomatike nga organizata e tij në 2010 dhe 2011.

Secila prej këtyre akuzave mbart një dënim të mundshëm prej 10 vjetësh, që do të thotë se nëse shpallet fajtor, Assange mund të dënohet deri në 175 vjet burg.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb