Princi Harry, Sir Elton John dhe Zonja Doreen Lawrence kanë marrë dritën jeshile për të vazhduar çështjen e tyre ligjore kundër botuesit të Daily Mail, i cili humbi përpjekjen për ta hedhur çështjet në Gjykatën e Lartë.

Tre figurat e profilit të lartë, së bashku me David Furnish, Sadie Frost, Liz Hurley dhe Sir Simon Hughes, paditën Associated Newspapers Limited (ANL) për mbledhje të paligjshme informacioni.

Sipas një deklarate të lëshuar nga avokatët e të gjashtëve, pretendimet përfshijnë pretendime për aktivitete të paligjshme si përgjimet, taktika mashtruese të përdorura për të marrë informacion privat mjekësor dhe përgjim të telefonatave të drejtpërdrejta.

Daily Mail, e cila thotë se akuzat janë “shpifje të egra”, i ka mohuar pretendimet. Në mars, ANL i kërkoi një gjyqtari që të vendoste në favor të tij pa gjyq, duke argumentuar se sfidat ligjore kundër tij u ngritën “shumë vonë”.

Në një vendim të sotëm, z. Justice Nicklin tha se ANL “nuk ishte në gjendje të jepte një ‘goditje nokaut’ ndaj pretendimeve të ndonjë prej këtyre pretenduesve”.

Harry bëri një paraqitje të papritur në Gjykatat Mbretërore të Drejtësisë gjatë seancës paraprake katër-ditore në fillim të këtij viti, ndërsa John dhe Lawrence gjithashtu u paraqitën në gjykatën e Londrës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb