Një grumbull raketash ajër-ajër me rreze të shkurtër veprimi do të mbërrijë së shpejti në Ukrainë nga Kanadaja.

Kjo u njoftua nga Ministria e Mbrojtjes e Kanadasë pas takimit të rregullt të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës në formatin Ramstein.

Kanadaja do t’i dorëzojë Ukrainës 43 raketa AIM-9 pa pagesë nga rezervat e saj të ushtrisë, sipas Forcave të Armatosura të Kanadasë.

Ministria e Mbrojtjes shtoi se kjo do të ndihmonte Ukrainën të siguronte qiejt e saj në sfondin e sulmeve të vazhdueshme të Rusisë.

Përveç kësaj, Kanadaja do të zgjerojë trajnimin e mjekëve ushtarakë ukrainas në Poloni si pjesë e operacionit UNIFIER. Pesë instruktorë të tjerë mjekësorë të Forcave të Armatosura të Kanadasë do të dërgohen në Poloni, ku do të bashkohen me shtatë ushtarakët kanadezë të stacionuar tashmë atje, të cilët po drejtojnë një program trajnimi për të ndarë aftësitë e tyre me ushtrinë ukrainase.

Zgjerimi i misionit të trajnimit mjekësor pritet të dyfishojë numrin e të diplomuarve të mundshëm ukrainas.

Në kuadër të operacionit UNIFIER, ushtarakët kanadezë kanë trajnuar ushtarët ukrainas në aftësi moderne luftarake që nga viti 2015. Pas pushtimit të plotë të Rusisë, instruktorët kanadezë u larguan nga Ukraina, duke rifilluar brenda disa muajsh stërvitjen për rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe dhe Poloni. Në total, më shumë se 36,000 mbrojtës ukrainas kanë përfunduar kursin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb