Zyrtarët e qeverisë federale kanadeze paralajmëruan se vendi ka të ngjarë të përballet me një sezon tjetër katastrofik të zjarreve këtë vit, pas sezonit tronditës të zjarreve të vitit 2023.

“Ngjarjet ekstreme të motit po bëhen shumë të njohura për kanadezët pasi ndikimet e ndryshimeve klimatike godasin komunitetet tona,” tha Ministri i Mjedisit dhe Ndryshimeve Klimatike Steven Guilbeault në një konferencë shtypi duke informuar për parashikimin e zjarreve dhe masat e gatishmërisë.

“Është një kujtesë e fortë se ne duhet të punojmë së bashku për të reduktuar rreziqet nga klima jonë në ndryshim për të mbajtur komunitetet kanadeze të sigurta,” tha ai.

“Është e pamundur të parashikohet vera që na pret, por ajo që është e qartë është se zjarret do të përfaqësojnë një sfidë të rëndësishme për Kanadanë në të ardhmen, pasi ndikimet e ndryshimeve klimatike vazhdojnë të intensifikohen,” tha Ministri i Përgatitjes Emergjente Harjit Sajjan pasi e njëjta ngjarje, duke shtuar se kostot për kanadezët po rriten çdo vit.

Sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar nga Public Safety Canada, këtë dimër, kanadezët përjetuan temperatura më të ngrohta se normalja dhe kushte thatësire në të gjithë vendin.

Perspektiva më e fundit e motit sezonal tregoi se temperaturat më të larta se normalja priten për pranverë dhe verë, të nxitura nga kushtet e motit të El Nino, duke vendosur terrenin për mundësinë e një sezoni tjetër aktiv të zjarreve dhe incidenteve të tjera të motit ekstrem, thuhet në njoftim.

Temperaturat më të ngrohta se normale të dimrit dhe kushtet më të thata se zakonisht mund të rezultojnë në disa rajone, në veçanti në Kanadanë perëndimore, Ontario lindore dhe në jug të Quebec, duke përjetuar aktivitet zjarri të hershëm, mbi normalen këtë prill dhe maj, thuhet në njoftim.

Ministria kanadeze e financave njoftoi se buxheti 2024 do të propozojë dyfishimin e kredisë tatimore për zjarrfikësit vullnetarë dhe kredisë tatimore të vullnetarëve të kërkim-shpëtimit, të cilat do t’i kursejnë zjarrfikësve vullnetarë deri në 900 dollarë kanadezë (658 dollarë amerikanë) në vit.

Nga kjo rritje do të përfitojnë veçanërisht komunitetet rurale ku zjarrfikësit janë më shpesh vullnetarë dhe ata po përballen me zjarre gjithnjë e më të shpeshta për shkak të ndryshimeve klimatike, tha ministria në një njoftim për shtyp.

Njoftimi përfshin gjithashtu 166.2 milionë dollarë kanadezë (121.5 milion dollarë) gjatë pesë viteve në fonde të reja në mbështetje të menaxhimit dhe gatishmërisë së urgjencës, pasi shumë komunitete janë veçanërisht të prekshme nga ndikimi i fatkeqësive natyrore, tha ministria.

Sipas Bazës Kombëtare Kanadeze të Zjarrit, ka pasur 7,131 zjarre të regjistruara në shkallë kombëtare në vitin 2023, duke djegur një total prej 17,203,625 hektarësh, më i larti i regjistruar ndonjëherë me rekordin e mëparshëm të vendosur në vitin 1989, ose 7,597,266 hektarë.

Mobilizimet ishin gjithashtu shumë të larta me 7,311 personel ndërkombëtar dhe vendas të mobilizuar. Rreth 230,000 njerëz u evakuuan nga komunitetet e tyre.

Analiza e qeverisë së Kanadasë tregoi se ndikimet e lidhura me klimën po u kushtojnë familjeve mesatare kanadeze 720 dollarë kanadezë (526 dollarë) në vit sot dhe do të rriten në rreth 2,000 dollarë kanadezë (1,462 dollarë) në vit deri në vitin 2050.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb