Publicisti dhe shkrimtari i njohur, Kim Mehmeti i ftuar në emisionin “Kjo Javë” nga Nisida Tufa në News 24, komentoi zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut që pritet të zhvillohen së shpejti.

“Në këto zgjedhje në Maqedoni ndodh një e mirë e keqe. Askush nuk merret me zgjedhjet. Jemi bërë si Norvegjia. Kjo e mirë e keqe! Pse është edhe e keqe. Kjo ndodh sepse Maqedonia u zbraz. I iku rinia, ata që ishin më të zhurmshëm. Si këtu edhe atje, diploma më e fortë është ajo partiake. Kemi mbet ne pensionistët dhe nuk na intereson shumë. Kandidatët shqiptarë për President dalin për të humbur dhe në rrethin e dytë do të shkojnë dy maqedonasit.

Maqedonia kurrë nuk ka pasur president më të mirë se Pendarovski dhe kemi edhe një kandidate një gjyshe e cila si çdo gjyshe harron se në cilin qytet. Kandidatët shqiptarë dolën të pamundësojnë zgjedhjen në rrethin e parë të kandidatit maqedonas. Dalin edhe dy, kur as një nuk mund të dalë. Pse dali, dalin për të mbledhur vota dhe që të bëjnë tregti, se do të më japësh kaq persona. Nuk ka politikë në shtet ku politika është biznesi më fitimprurës”, theksoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb