Presidenti i Ukrainës Volodimyr Zelenksy ka nisur fjalimin e tij në një seancë speciale të Kongresit të SHBA.

Rusia nuk e ka sulmuar thjesht vendin tim, thotë Presidenti Zelensky.

“Ajo shkoi në një ofensivë brutale kundër vlerave tona,” thotë ai.

Ai kujton Luftën e Dytë Botërore dhe 11 shtator 2001, “kur u sulmuan njerëz të pafajshëm”.

“Rusia e ka kthyer qiellin e Ukrainës në një burim vdekjeje për mijëra,” i tha ai Kongresit.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb