Vendet kryesore të Rishi Sunak për të strehuar azilkërkuesit janë kritikuar si tepër të shtrenjta, të drejtuara keq dhe të papërshtatshme – dhe tani The Independent mund të zbulojë se qindra emigrantë janë shpërngulur.

Më shumë se 400 azilkërkues janë larguar nga RAF Wethersfield në Essex dhe ‘Bibby Stockholm’ në Dorset, në tre muajt e parë të vitit, tregojnë të dhënat.

Qeveria është vënë nën kritika për shpenzimet e 145.7 milion £ në bazën ajrore të mëparshme dhe 15.8 milion £ në anijen në Dorset, me kushtet ‘si burgu’.

Megjithatë, të dhënat e marra në bazë të Aktit të Lirisë së Informacionit tregojnë se 74 njerëz të cenueshëm u zhvendosën nga Wethersfield nga Zyra e Brendshme për sigurinë e tyre dhe 170 persona u larguan vullnetarisht. Autoritetet thonë se ata kanë shkuar për të jetuar me miqtë dhe familjen, por aktivistët thanë se disa ishin bërë të pastrehë sepse ishin kaq të dëshpëruar për t’u larguar.

Gjithsej 162 migrantë u “shpërndanë” nga Bibby Stockholm, treguan të dhënat. Në Essex janë parë emigrantë të dëshpëruar duke tentuar vetëvrasjen dhe duke hyrë në grevë urie, ndërsa një azilkërkues ka vdekur në Bibby Stockholm.

Ish-sekretarja e Brendshme Priti Patel tha se Wethersfield është “i papërshtatshëm për strehimin e azilantëve”, duke shtuar: “vendimi i marrë vitin e kaluar nga Zyra e Brendshme nuk u mendua keq, u mor me nxitim dhe pa konsideratë adekuate të ndikimit dhe kostove.

“Në vend që të shpenzonte shuma të mëdha të parave të taksapaguesve, qeveria duhet të kishte investuar në rritjen e kapaciteteve të të paraburgosurve.”

Në fund të janarit 2024, ‘Bibby Stockholm’ strehoi 321 persona, kur Ministria e Brendshme kishte pritur që ajo të strehonte 430.

Në Wethersfield, vetëm 576 njerëz u strehuan në janar, pavarësisht se qeveria parashikonte hapësirë ​​për 1,445. Shifrat aktuale pritet të jenë edhe më të ulëta – rreth 400 – dhe qeveria ka thënë se nuk do ta rrisë numrin e tyre në mbi 580 derisa të përfundojnë kontrollet vendimtare në terren.

Të dhënat e FOI tregojnë se viktimat e dyshuara të torturës ishin ndër 74 personat vulnerabël të larguar nga baza e RAF sepse vendi i improvizuar ishte i papërshtatshëm për nevojat e tyre komplekse. 170 persona të tjerë u larguan pasi vendosën të banonin me miqtë ose familjen, ose nuk ishin më të varfër, tha Home Office. Megjithatë, organizatat bamirëse raportuan se njerëzit ikën nga vendi nga dëshpërimi.

Një analizë e kohëve të fundit nga Zyra Kombëtare e Auditimit zbuloi se kostoja e strehimit të azilkërkuesve në anije të diskutueshme dhe në objektet ushtarake do të ishte dukshëm më e shtrenjtë se pagesa për hotelet.

Një dokument i zbuluar në një sfidë ligjore kundër Wethersfield tregoi se nëpunësit civilë e shtynë përpara projektin pavarësisht se e dinin se vlera për para për tatimpaguesit do të ishte “margjinale”.

Në anijen Bibby Stockholm në Dorset, shumica e 162 emigrantëve “të shpërndarë” nga vendi, u zhvendosën në banesa të përbashkëta ndërsa të tjerët u zhvendosën në hotele.

Për të lehtësuar presionin mbi këshillin lokal të Dorset, azilkërkuesit nga Bibby dërgohen diku tjetër në Mbretërinë e Bashkuar kur ata janë duke bërë intervista për azil ose kur kanë marrë grantin e tyre. Ndryshe nga Wethersfield, i cili strehon emigrantë që kanë mbërritur së fundmi në MB, ata që ishin në anije kanë qenë shpesh në MB për disa vite.

Një i ri iranian mori statusin e refugjatit javën e kaluar dhe u transferua në një hotel në Wakefield, tha aktivisti vendas Nicola David.

Refugjati iranian, i cili kishte jetuar në Bibby për gjashtë muaj, tha se anije kishte qenë “si një burg”, duke shtuar: “Ishte aq ftohtë gjatë dimrit dhe dallgët do të lëviznin anijen. Nuk kishte asgjë për të bërë kështu që pjesën më të madhe të kohës e kalova në dhomën time. Kishte një tavolinë bilardosh, por shenjat ishin thyer. Kishte një palestër, por ishte aq erë sa nuk mund të hyje.

“Nuk është e lehtë të hysh dhe të dalësh nga vendi dhe kushtet shkaktuan ankth dhe depresion. Kjo do të shkaktonte debate dhe vetëvrasjen e fundit. U përpoqa të shpërqendroja veten duke parë filma dhe e vetmja pozitive ishte kur mora vendimin tim për azilin.”

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb