Dy burra që kishin shpresuar të kërkonin azil në Mbretërinë e Bashkuar janë burgosur pasi u gjetën duke ndihmuar në një instalim ‘industrial’ të kanabisit brenda një fabrike në Sheffield.

Damiano Behari, 25 vjeç dhe Eneo Guri, 27 vjeç, u gjetën duke jetuar brenda një fabrike në Collwall Street, në Darnall, pasi policia preu grilat në pjesën e përparme të magazinës mëngjesin e 5 dhjetorit 2023. Prokurorja Stephanie Hollis i tha gjykatës së Sheffield Crown më 20 shkurt se dy të pandehurit kishin tentuar të iknin përpara se të arrestoheshin nga oficerët në vendngjarje. Në secilën prej tyre u gjetën gjithsej 475 funte dhe tre telefona celularë.

Zonja Hollis tregoi se si një grup “shumë i madh” kanabisi u gjet nga oficerët brenda magazinës. Gjithsej 600 bimë gjendeshin brenda ambienteve, disa prej të cilave arrinin deri në 91 cm lartësi. Impiantet u vlerësuan të vlejnë midis 252,000 dhe 350,000 £, dhe zonja Hollis shtoi se ishte “qartë e destinuar për furnizim”. Kishte gjithashtu dëshmi të kulturave të mëparshme. Organizimi u cilësua si “i sofistikuar” nga prokuroria.

Energjia elektrike ishte vjedhur, monitorët u gjetën brenda ambienteve të lidhur me kamera sigurie jashtë, kishte një sistem filtrimi dhe ndriçim “me intensitet të lartë” për të ndihmuar rritjen e të korrave.

Avokati mbrojtës i Damiono Beharit, tha se klienti i tij ishte larguar nga Shqipëria “për sigurinë e tij” pasi kishte 50,000 euro borxh për trajtimin mjekësor për familjen e tij të sëmurë, një argument ky i përdorur shpesh nga emigrantët shqiptarë atje. Pasi mbërriti në Britaninë e Madhe në pjesën e pasme të një kamioni, Damiano kishte nisur një lidhje false me një vajzë në Instagram. Por West tha se vetëm kur Damiano e takoi atë kuptoi se ishte futur në kurth dhe ai u “rrëmbye” dhe u dërgua në Sheffield gjashtë ditë para arrestimit të tij. West i përshkroi kushtet e jetesës brenda fabrikës si “të zymta” dhe “të mjera”. Por Damiano ndjeu se nuk mund të largohej “nga frika e pasojave”.

Darnall 3
Darnall 3

Duke mbrojtur Eneon, Tim Gaubert tha se klienti i tij kishte shkuar në Britaninë e Madhe nga Shqipëria me një varkë, duke marrë borxhe për të arritur. “Eneo fillimisht kishte punuar në juglindje të Anglisë përpara se të mbërrinte në Sheffield për të shlyer disa borxhe. Ai kishte bërë një kërkesë për azil në MB e cila ishte ende në pritje”, tha ai.

Gjykatësi Reed tha: “Secili prej jush pranoi të rritej kanabis. Synimi ishte të përsëritej çdo kulture. Kishte një zonë të përgatitur për rritje të re në të ardhmen, dhe kishte 600 bimë që po rriteshin për korrje me një shumë të madhe parash – ndoshta mbi 1 milion £.

“Jam i sigurt se asnjëri prej jush nuk u detyrua të punonte atje. Zgjedhja juaj për të punuar atje mund të ketë qenë një zgjedhje, por unë jam i kënaqur që zgjodhët ta bëni atë. Kur keni marrë para nga burime jozyrtare, duhet ta keni ditur se çfarë po prisni”. Gjykatësi Reed burgosi Damianon dhe Eneon për tre vjet e katër muaj secili, dhe urdhëroi që të gjitha sendet e marra nga policia në pronë të konfiskoheshin dhe shkatërroheshin.

Darnall 2
Darnall 2

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb