Gazeta belge Le Soir dhe ajo italiane La Repubblica po bëjnë zbulime të reja për Katar-Gate, Eva Kailin, partnerin e saj, Francesco Giorgi dhe “trurin” Antonio Panzeri, duke përshkruar sesi funksionoi rrjeti dhe reagimet e para të eurodeputetes greke. Siç raporton Le Soir duke përshkruar atë që Giorgi u tha hetuesve për funksionimin e unazës, partneri i Eva Kaili u lehtësua pas përfundimit të marrjes në pyetje në përpjekje për të shfajësuar zëvendëspresidenten e Parlamentit Evropian: “Eva e dinte qartë ekzistencën e parave dhe burimin e tyre që kur jetonim së bashku, por ajo nuk ishte pjesë e rrjetit. Ajo më kishte thënë shumë herë të ndaloja sepse po e rrezikoja në lidhje me detyrat e saj”.

Nga ana e saj, La Repubblica në shkrimin e sotëm përcjell se çfarë dyshohet se u tha Eva Kaili policëve që e morën në pyetje pas arrestimit në operacionin e 9 dhjetorit ku iu kërkua t’i përgjigjej tre pyetjeve themelore: Kujt i përkisnin paratë dhe pse i kërkoi të atit t’i fshihte kur mori vesh për arrestimin e Giorgit.

“Pas arrestimit të partnerit tim hyra në zyrën e tij. Pashë gjërat e tij për të kuptuar pse u arrestua”, mësohet të ketë thënë Kayli, sipas botimit, në policinë belge. Më pas dyshohet se u ka thënë se ka gjetur valixhen me paratë, një kompjuter dhe një celular: “Kështu që thirra babain tim, i cili ishte me vajzën time. I kërkova të vinte të merrte valixhen. Ishte një valixhe nga Pancheri që e mbante partneri im. E dija që babai im do të ishte me vajzën time sepse kisha futur një shishe në valixhe” tha Eva Kaili, sipas
La Repubblica, më pas përshkroi telefonatat që bëri: “Në fillim u përpoqa të telefonoja Pancherin por nuk e gjeta dhe u përpoqa të kontaktoja Mark Tarabellën dhe Maria Arenën. Ata nuk e dinin pse Pancheri nuk po përgjigjej”.

Eurodeputetja greke përshkroi gjithashtu se “hapa valixhen, hapa edhe kasafortën. E dija që ai (s.s. Francesco Giorgi) po kursente diçka për ish-shefin e tij, Antonio Panzeri dhe ndoshta për shefin e tij aktual, Andrea Cozzolino”.

Në të njëjtin deponim, Eva Kaili i referohet edhe një valixheje tjetër me para që ndodhej në shtëpi: “Këto para ishin ato që kishte marrë borxh (s.s. Giortzi) për të blerë apartamentin”. Sipas La Repubblica kredia për blerjen e apartamentit në Bruksel ishte në emër të Eva Kailit dhe paratë “ishin kontribut i partnerit tim. Në atë çantë ishin rreth 50-60 mijë euro, nuk e di pse nuk kisha ndërmend të hetoja punët e tij”.

Rrjeti filloi në 2018

Në artikullin e saj, Le Soir fokusohet në dëshminë e Giorgi për funksionimin e rrjetit me partneren e saj Eva Kailit, për të përmendur se gjithçka filloi në vitin 2018 kur Pancheri ishte kryetar i Komitetit të të Drejtave të Njeriut të Parlamentit Evropian. Sipas botimit që citon atë që dyshohet se Giorgi i tha policisë, ideja për të lobuar për Katarin i përkiste ministrit të mbrojtjes të vendit arab me të cilin Pancheri ishte dakord.

Kjo do të thotë, siç nënvizon gazeta belge, se gjithçka nisi kur Pancheri ishte ende deputet në Parlamentin Europian. “Në fillim të vitit 2019 nisi bashkëpunimi. Ne kishim fiksuar tarifat, të cilat e kam të vështirë t’i mbaj mend, për ndërhyrjet që do të bënim. Kanë qenë cash”, thuhet në publikim, dyshohet se Giorgi i ka thënë policisë, ndërsa Pancheri mësohet se ka dëshmuar se gjithçka ka nisur në tetor-nëntor 2019, edhe pse nuk ka qenë eurodeputet.

Sipas përshkrimit të Giorgit, disa muaj më vonë sistemi u bë më profesional me krijimin e OJQ-së Fight Impunity “sepse duhej të gjenim një sistem të pastër”.

Giorgi thuhet se i referohet biletave të avionit për në Doha që Pancheri u shpërndau bashkëpunëtorëve pa përmendur, megjithatë, ndonjë eurodeputet tjetër që kishte përfituar nga dhurata e Katarit për akomodim luksoz gjatë Kupës së Botës. Francesco Giorgi

shfaqet së fundi duke folur për lobim si në favor të Marokut ashtu edhe në favor të Mauritanisë: “Në Mauritani kishin problem me imazhin dhe për këtë e punësuan Pancherin. I mora me qira një apartament ambasadorit mauritanian dhe Pancheri mori 25 mijë euro para të gatshme”.

(Protothema/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: