Fotot që dyshohet se tregojnë Francesco Giorgi dhe Antonio Panzeri, dy nga aktorët kryesorë në skandalin e shumëpërfolur të Katargate, me valixhe me para në një hotel luksoz në Bruksel, janë publikuar sot nga La Repubblica.

Siç thekson gazeta italiane, fotot janë realizuar gjatë takimit që dy personat kanë pasur me ministrin e Punës të Katarit, Ali Ben Samih al Marri, në një hotel luksoz në Bruksel tetorin e kaluar.

Sipas publikimit, i cili citon elemente të shkresave, Prokurori në Bruksel i kushton rëndësi të veçantë këtij takimi, i cili është një shembull se si “tregtohej” ryshfet.

“Është data 10 tetor. Kanë mbetur edhe pesë javë deri në fillimin e Botërorit. Skena zhvillohet në një nga hotelet më luksoze në kryeqytetin belg. Steigenberger Wiltcher’s, dikur pjesë e zinxhirit Conrad, ishte gjithmonë zgjedhja e Silvio Berlusconit kur ai vizitoi qytetin si kryeministër për të marrë pjesë në samitet evropiane. Ndodhet në një nga zonat më elegante të Brukselit dhe mund të kuptohet lehtësisht pse përfaqësuesit e emiratit të pasur e zgjodhën atë” thotë publikimi, duke e vënë lexuesin në “klimën” e takimit.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Ora është rreth 5.30 pasdite. Mbërrijnë tre Mercedes të zinj dhe parkojnë para hotelit. Të tre janë të regjistruar në misionin diplomatik të Katarit. Nga makinat zbresin përfaqësues të qeverisë së Dohas me në krye ministrin e Punës. Ministri shoqërohet nga pesë burra të tjerë dhe njëri prej tyre mban një valixhe”, shton botimi.

Më 10 tetor, Antonio Pantcheri mbërrin në Steigenberger Wiltcher’s me një çantë në dukje bosh që prokurorët thonë se do të duket plot kur të largohet nga hoteli.

Ministri i Punës i Katarit hyn në hotel dhe përcillet deri në katin e 4-të, ku ndodhet suita e tij. Pak më vonë mbërrijnë atje Pancheri dhe Giorgi. Fotot nga sistemi i sigurisë së hotelit tregojnë ish eurodeputetin me çantën në dorë. Është një çantë që duket bosh, siç komentojnë hetuesit e çështjes, shkruan gazeta. “Ish-asistentja e tij shfaqet me vajzën e tij 20 muajshe. Nëna e saj është Eva Kaili, e cila në atë kohë ishte ende nënkryetare e Parlamentit Europian”.

Dy burra nga misioni i Katarit i përshëndesin dhe i përcjellin në katin e katërt. Në korridorin që të çon në suitën e Al Marrit, një burrë tjetër nga Doha shfaqet, duke ndjekur Pancherin, duke tërhequr zvarrë një tjetër valixhe me rrota. Gjithçka ndodh rreth orës gjashtë. Pothuajse gjysmë ore më vonë, Xhorxhia largohet nga dhoma. Zbret disa kate, e lë vajzën me dikë, pastaj kthehet menjëherë në katin e 4-të. Ndoshta ka ndjerë se takimi po hynte në fazën më kritike”, shkruan gazeta.

Një orë më vonë, takimi përfundon. Pancheri largohet nga hoteli duke mbajtur të njëjtën çantë me të cilën erdhi. Prokuroria ka shënuar me rreth të kuq çantën. Pse; “Sepse duket më i plotë” shkruhet në raportin përkatës. Me pak fjalë, dyshimi i organeve të drejtësisë ishte se takimi në fjalë ishte një nga dërgesat e organizuara të parave, në rastin konkret nga një valixhe e rrotulluar në një çantë.

(La Repubblica/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb