Katari së shpejti do të rifillojë financimin për nëpunësit civilë dhe familjet e varfra në Rripin e rrethuar të Gazës sipas një mekanizmi të ri që përfshin Autoritetin Palestinez dhe Kombet e Bashkuara, ka thënë i dërguari i ndihmës i shtetit të Gjirit.

I dërguari Mohammed al-Emadi tha të hënën, pas takimit me udhëheqësit nga Hamasi, se pagesat e Katarit për nëpunësit civilë dhe familjet e varfra, të pezulluara që nga maji, do të rifillojnë në ditët e ardhshme.

Doha ka nënshkruar projektet e rindërtimit dhe infrastrukturës së Gazës që nga ofensiva izraelite e vitit 2014 në enklavën bregdetare, por një raund tjetër luftimesh në maj nxiti kërkesat izraelite dhe amerikane për të rishikuar pagesat.

“Të gjitha detajet” në lidhje me mekanizmin e shpërndarjes “janë rishikuar dhe procesi do të fillojë së shpejti,” tha al-Emadi.

Një burim brenda Hamasit tha se një pikë shqetësuese ishte këmbëngulja e tij që nëpunësit civilë të punësuar nga lëvizja të lejoheshin të përfitonin nga ndihma e Katarit.

Nëpunësit civilë në qeverinë e drejtuar nga Hamasi në Gaza mund të konsiderohen përfitues të miratuar, “pas një marrëveshjeje nga palët e ndryshme”, tha Emadi.

Katari i pasur me gaz shpenzonte 30 milionë dollarë në muaj për të ndihmuar në operimin e termocentralit të vetëm të enklavës dhe për të mbështetur familjet dhe nëpunësit publikë.

Hamasi, i listuar në listën e zezë si një grup terrorist në Perëndim, ka miratuar një mekanizëm të ri pagesash që përfshin rivalin, Autoritetin Palestinez (PA) të mbështetur nga Perëndimi (PA) të Presidentit Mahmoud Abbas si dhe Kombet e Bashkuara, tha al-Emadi në një deklaratë.

Zyrtarët izraelitë kishin thënë më parë se mekanizmi i udhëhequr nga PA dhe OKB mund të përfshijë disbursimin e ndihmës së Katarit si kuponë në vend të parave të gatshme, si një garanci kundër Hamasit që i devijon paratë në qëllime ushtarake.

COGAT, agjencia e Ministrisë izraelite të Mbrojtjes për lidhjen me palestinezët, nuk pranoi të komentojë mbi njoftimin e Katarit.

Emadi tha se marrëveshja e re përfshin gjithashtu hapjen e plotë të pikave kufitare me Gazën, të cilat Izraeli dhe Egjipti fqinj i mbajnë të bllokuara. Nuk ka asnjë fjalë të menjëhershme se kur mund të ndodhë kjo.

Ndalimi i pagesave të Katarit kishte nxitur zemërimin në Gaza të varur nga ndihma, e cila ka parë protesta pranë gardhit izraelit në lindje të Gazës ditët e fundit.

Al-Emadi shprehu shpresën se rifillimi i pagesave dhe hapja e plotë e kufirit “do të ketë një ndikim të qartë dhe pozitiv në përmirësimin e realitetit jetësor në Rripin e Gazës dhe të ndihmojë të gjitha palët të dalin nga situata e tensionuar”.

Katari dhe Egjipti kanë premtuar fonde për të ndihmuar në rindërtimin e territorit palestinez. Pasi ka derdhur më shumë se 1 miliardë dollarë në projektet e Gazës që nga viti 2014, Katari premtoi 500 milionë dollarë të tjerë në fund të majit, pasi ofensiva izraelite vrau të paktën 254 palestinezë, përfshirë 66 fëmijë.

Në Izrael, raketa palestineze vrau 13 persona, përfshirë një ushtar, sipas ushtrisë dhe policisë.

 

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb