Të paktën tre persona janë vrarë dhe 23 janë plagosur nga bombardimet ruse pranë termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia, sipas Ukrainës.

Rusët hodhën mbi 120 raketa nga raketat e shumta Grad në qytetin jugor të Nikopolit, i cili ndodhet përtej lumit Dnieper nga Zaporizhzhia, tha guvernatori i Dnipropetrovsk, Valentyn Reznichenko.

Disa ndërtesa banimi dhe objekte industriale janë dëmtuar.

“Ne jemi duke informuar në mënyrë aktive botën për shantazhet bërthamore ruse – për granatimet dhe minierat e objekteve të NPP-së Zaporizhzhia”, tha Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

“Rusia nuk do t’u kushtojë vëmendje fjalëve dhe shqetësimeve… Fatkeqësia e Çernobilit është një shpërthim në një reaktor; NPP Zaporizhzhia është gjashtë njësi energjie.”

Kjo vjen pasi Rusia dhe Ukraina vazhdojnë të fajësojnë njëra-tjetrën për një seri sulmesh në termocentralin më të madh bërthamor të Evropës gjatë fundjavës.

Fabrika është në territorin e kontrolluar nga Rusia, por drejtohet nga personeli ukrainas.