Të paktën 17 persona janë vrarë pasi dy raketa ruse goditën një ndërtesë apartamentesh shumëkatëshe dhe një qendër rekreacioni në qytetin port jugor të Odesa në orët e para të së premtes, thanë zyrtarët ukrainas.

Forcat e armatosura të Ukrainës lëshuan një alarm duke u kërkuar banorëve të kërkonin strehim pasi tre shpërthime dhe alarme sulmi ajror u dëgjuan pak para orës 1 të mëngjesit me orën lokale.

Zëdhënësi ushtarak i Odesa-s, Sergei Bratchuk, shtoi se një “raketë armike” kishte goditur qytetin port jugor në një përditësim të postuar në kanalin e tij zyrtar Telegram pak para orës 2 të mëngjesit. “Për fat të keq, ka viktima,” shtoi ai.

Bratchuk më vonë tha se sulmi me raketa u krye nga “aeroplanë strategjikë” nga drejtimi i Detit të Zi.

“Njëra raketë goditi një ndërtesë banimi nëntëkatëshe, tjetra – në një qendër rekreative në rajonin Belgorod-Dniester,” tha ai.

Shërbimet e urgjencës shtetërore të Ukrainës (SES) thanë se që nga ora 6 e mëngjesit të së premtes, 14 persona ishin vrarë dhe 30 u plagosën – përfshirë tre fëmijë – në sulmin në ndërtesën e apartamenteve.

Tre persona – duke përfshirë një fëmijë – u vranë në një sulm të veçantë në një qendër rekreative, me një të plagosur, tha SES.
The Guardian nuk mundi të konfirmonte menjëherë detajet e incidentit.

Në fillim të kësaj jave, dy raketa ruse X-22 goditën një qendër tregtare të mbushur me njerëz në qytetin qendror të Ukrainës Kremenchuk të hënën pasdite, duke vrarë të paktën 18 persona dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë.

Ministria ukrainase e mbrojtjes tha se sulmi ishte planifikuar qëllimisht që të përkonte me orët më të ngarkuara të qendrës tregtare dhe të shkaktonte numrin maksimal të viktimave.

Presidenti i Ukrainës, Volodoymyr Zelenskiy, tha se më shumë se 1,000 njerëz ishin brenda ndërtesës në kohën e grevës.
Sulmi vjen pasi forcat ukrainase i shtynë forcat ruse nga ishulli Snake, një ishull strategjik i Detit të Zi në brigjet jugore pranë qytetit të Odesa.

Rusia e portretizoi tërheqjen nga Snake Island si një “gjest vullneti të mirë”. Ushtria e Ukrainës tha se rusët u larguan nga ishulli me dy skafe pas një breshëri sulmesh me artileri dhe raketa ukrainase.