Lahore është bërë megaqyteti më i fundit që mbyllet pasi ndotja mbyt Azinë Jugore, ku afro 50 milionë njerëz kanë thithur ajër toksik për gati një javë. Qyteti i dytë më i populluar i Pakistanit, me më shumë se 13 milionë banorë ka mbyllur shkollat dhe ka mbyllur parqet publike, qendrat tregtare dhe zyrat pasi indeksi i cilësisë së ajrit (AQI) këtë javë u rrit në më shumë se 400, sipas IQAir. Ky numër konsiderohet “i rrezikshëm” nga kompania zvicerane e gjurmimit të ajrit.

Autoritetet në provincën Punjab të Pakistanit kanë vendosur “urgjencë mjedisore dhe shëndetësore” në tre qytete – Gujranwala dhe Hafizabad përveç Lahore – derisa situata të përmirësohet, tha këtë javë shefi i saj Mohsin Naqvi. Të tre qytetet së bashku përbëjnë më shumë se 15 milionë banorë. Qeveria e Naqvit ka kufizuar gjithashtu mbledhjen e më shumë se katër personave në një vend. Rritja e ndotjes në Pakistan vjen pasi India fqinje gjithashtu u mbulua nga smogu në kryeqytetin e saj Nju Delhi javën e kaluar, pasi temperaturat më të ftohta bllokuan grimcat e ndotjes, duke krijuar një mjegull toksike që arriti nivele të rrezikshme.

Tradicionalisht, nga fundi i vitit pas korrjes së dimrit, miliona fermerë pastrojnë kashtën e mbetur të orizit duke ndezur fushat për t’u përgatitur për të korrat e ardhshme të grurit. Kjo, së bashku me ndotjen e automjeteve dhe atë industriale, ka krijuar sasi të bollshme smogu në shtetet veriore indiane. Gjykata e Lartë e Indisë urdhëroi këtë javë autoritetet në shtetet përreth Nju Delhit që të ndalojnë fermerët nga djegia e të korrave të mbetura, ndërsa ndalojnë gjithashtu përdorimin e fishekzjarreve në mbarë vendin përpara festivalit të ardhshëm Diwali këtë fundjavë. Gjykata ka lëshuar urdhra të ngjashëm ndër vite me efekt minimal.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb