Kazakistani po lufton për të akomoduar dhjetëra mijëra rusë që janë larguar nga atdheu i tyre që kur Moska njoftoi një mobilizim ushtarak javën e kaluar, thanë zyrtarët.

Burrat rusë, disa me familje, filluan të kalojnë masivisht kufirin tokësor të dytë më të gjatë në botë pasi Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi mobilizimin e afro 300,000 rezervistëve.

Rusët nuk kanë nevojë për vizë apo edhe pasaportë për të hyrë në Kazakistan, por vetëm letrat e tyre të identitetit rus.

Qeveria thotë se pothuajse 100,000 kanë kaluar kufirin që nga njoftimi.

Si rezultat, infrastruktura e kombit të gjerë, por pak të populluar është shtrirë, me hotele dhe bujtina tani të mbushura, dhe çmimet e qirave janë ngritur në qiell.

Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev tha: “Shumë njerëz nga Rusia kanë ardhur këtu gjatë ditëve të fundit.

“Shumica e tyre u detyruan të largoheshin nga situata e dëshpëruar. Ne duhet të kujdesemi për ta dhe të garantojmë sigurinë e tyre. Kjo është një çështje politike dhe humanitare,” shtoi ai.

Ministria e Brendshme e vendit ka publikuar një propozim për të ndryshuar rregullat e emigracionit këtë javë që do të kufizonte kohën e qëndrimit të rusëve në Kazakistan në tre muaj, nëse nuk kanë pasaportë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: