Komisioni Evropian (KE) është i gatshëm të ndajë 110 milionë euro shtesë në vitin 2023 për të adresuar problemet që lidhen me migracionin, thuhet në një letër dërguar nga kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen krerëve të shteteve dhe qeverive të vendeve të BE-së në pritje të samitit të komunitetit, i cili do të mbahet në Bruksel më 23-24 mars.

“Një mbytje e tmerrshme anijeje në brigjet e Kalabrisë është bërë një kujtesë e qartë se është e nevojshme të veprohet pa vonesë. Një vendim i drejtë është i mundur vetëm me një qasje të balancuar pan-evropiane”, raportoi agjencia italiane e lajmeve ANSA.

“Duke pasur parasysh presionin në rritje të migracionit, Komisioni Evropian është i gatshëm të mobilizojë 110 milionë euro shtesë në vitin 2023 për projekte në Afrikën e Veriut, përveç 208 milionë eurove të akorduara tashmë, duke përfshirë luftimin e kontrabandës së emigrantëve”, thuhet në tekst.

Çështja e migracionit ka qenë prej kohësh një pengesë midis vendeve të BE-së. Barra më e madhe e pritjes së ardhjeve nga deti bie mbi vendet e Evropës Jugore: Italinë, Greqinë, Maltën, Qipron, Spanjën, të cilat i nënshtrohen parashikimit të marrëveshjeve të Dublinit për nevojën për të ofruar pritje në vendin e mbërritjes. Në të njëjtën kohë, shumë njerëz që vijnë nga vendet afrikane dhe aziatike janë migrantë ekonomikë dhe priren drejt vendeve nordike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb