Kenia njoftoi të premten heqjen e taksës për misrin e importuar në një përpjekje për të rritur sigurinë ushqimore.

Zëdhënësi i qeverisë Cyrus Oguna tha se heqja e detyrimeve për misrin e importuar synon të stabilizojë furnizimin e drithërave që është një element kryesor për shumë familje.

Oguna tha se qeveria kishte nisur të gjente një zgjidhje të qëndrueshme për pasigurinë ushqimore duke zgjeruar sipërfaqen nën kultivimin e misrit dhe kulturave të tjera kryesore si gruri dhe orizi.

Numri i kenianëve që përballen me një krizë ushqimore është rritur në 4.1 milionë, nga 3.5 milionë vetëm disa muaj më parë, tha qeveria.

Oguna ia atribuoi deficitin aktual ushqimor të Kenisë thatësirës së përsëritur, ​​krizës në Ukrainë, ndërprerjeve të lidhura me pandeminë COVID-19 dhe paqëndrueshmërisë në tregjet financiare ndërkombëtare.

Oguna tha se Kenia kishte identifikuar disa vende ku mullinjtë mund të importonin dy milionë tonë grurë çdo muaj për të përmbushur kërkesën vendase, duke shtuar se ai ishte optimist se çmimet me pakicë të misrit dhe miellit të grurit, bukës, vajit ushqimor, patateve, benzinës dhe vajguri do të bjerë.

Oguna shtoi se qeveria do të shpërndajë gjithashtu pleh të subvencionuar dhe kontribute të tjera bujqësore në një përpjekje për të rritur rendimentin e të korrave, sigurinë ushqimore dhe të ardhurat rurale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb