Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në të gjithë Keninë kanë vrarë 179 njerëz që nga marsi. Qindra mijëra të tjerë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, tha qeveria, pasi dhjetëra të tjerë u vranë në Tanzaninë dhe Burundin fqinje.

Shiu i rrëmbyeshëm dhe përmbytjet kanë shkatërruar shtëpi, rrugë, ura dhe infrastrukturën në të gjithë rajonin. Numri i të vdekurve në Kenia e kalon atë nga përmbytjet e shkaktuara nga fenomeni i motit El Nino në fund të vitit të kaluar.

Shirat e vitit të kaluar pasuan thatësirën më të madhe në pjesë të mëdha të Afrikës Lindore në dekada.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb