Keniasit do të duhet të dëshmojnë se janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19 për të fituar akses në shërbimet qeveritare dhe vendet publike si parqet kombëtare, baret dhe restorantet sipas rregulloreve të reja shëndetësore.

Masa vjen pavarësisht se Kenia regjistroi një numër në rënie të infeksioneve me koronavirus në javët e fundit, por në një sfond të kufizimeve të rritura në disa vende evropiane që po luftojnë me rastet në rritje.

Kenia do t’u kërkojë njerëzve të tregojnë certifikatat e vaksinimit nga 21 dhjetori dhe po planifikon një fushatë 10-ditore të vaksinimit masiv nga 26 nëntori, tha Ministri i Shëndetësisë Mutahi Kagwe në një deklaratë të lëshuar të dielën vonë.

Vizitorët nga Evropa gjithashtu do të duhet të ofrojnë dëshmi të vaksinimit të plotë, shtoi ai.

Kenia, tha Kagwe, ka parë një “ulje të theksuar” të numrit të rasteve të rënda dhe vdekjeve, me një normë pozitive gjatë 14 ditëve të fundit që varion nga 0.8 përqind në 2.6 përqind.

Që nga fillimi i pandemisë, centrali i Afrikës Lindore ka regjistruar gjithsej 254,629 raste dhe 5,325 vdekje.

“Unë nuk kam asnjë dyshim se duke parë këto statistika, është shumë e lehtë të bëhesh i vetëkënaqur dhe të mos vlerësosh përmasat e problemit që ne ende përballemi me pandeminë,” tha Kagwe.

“Rënia aktuale e numrit të infeksioneve të reja mund t’i atribuohet një ngritjeje të imunitetit si nëpërmjet ekspozimit natyror ndaj sëmundjes ashtu edhe ushtrimeve të vazhdueshme të vaksinimit. Megjithatë ne e dimë se nuk është ende koha për të festuar.”

Vetëm 2.4 milionë njerëz, ose më pak se nëntë për qind e popullsisë së rritur të Kenias, janë vaksinuar, sipas shifrave zyrtare, krahasuar me një objektiv qeveritar prej 30 milionë deri në fund të vitit të ardhshëm.

Kagwe shprehu shqetësim në lidhje me marrjen e ulët të vaksinave, veçanërisht në mesin e të moshuarve, dhe tha se ishte ngadalësuar pas heqjes së një shtetrrethimi mbarëkombëtar gjatë natës muajin e kaluar.

Ai tha se Kenia kishte marrë gjithsej 10.7 milionë doza vaksinash dhe pritej të merrte tetë milionë të tjera, pa dhënë një afat kohor.

Sipas masave të reja, aksesi personal në shërbimet qeveritare, duke përfshirë spitalet, arsimin, taksat dhe zyrat e imigracionit, do të kufizohet vetëm për ata që kanë dëshmi të vaksinimit.

Kufizime të ngjashme do të vendosen për vendet publike si parqet kombëtare dhe rezervatet e lojërave, hotelet, baret dhe restorantet, ndërsa të gjitha tubimet në ambiente të mbyllura do të kufizohen në dy të tretat e kapacitetit vetëm për personat e vaksinuar.

Të gjithë ata që punojnë në sektorin e transportit publik, si pilotët, shoferët dhe shoferët e motoçikletave “boda boda” duhet gjithashtu të vaksinohen plotësisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb