Seanca e apelit për të vendosur fatin e Gjokoviçit në Australian Open do të mbahet të dielën.

Novak Djokoviç do të shoqërohet dhe merret ne pyetje nga zyrtarët australianë të imigracionit të shtunën, përpara një seance vendimtare gjyqësore të dielën, ku do të paraqiten argumente të detajuara nëse ylli i tenisit duhet të deportohet.

Gjykatësi Anthony Kelly, i cili kryesoi seancën, tha se qeveria kishte rënë dakord të mos deportonte Djokoviç përpara se çështja të përfundonte.

Kelly tha gjithashtu se Djokoviç do të lejohet të vizitojë zyrat e avokatëve të tij të shtunën për t’u përgatitur për seancën e tij të së dielës, përpara se të kthehej përfundimisht në paraburgimin e para-emigracionit, siç kërkohet nga ligji australian.

Në një seancë gjyqësore të natës vonë të premten, avokati i Gjokoviç, Nick Ëood, kërkoi që parashtresat me shkrim nga të dyja palët e çështjes të dorëzoheshin në gjykata deri në fund të ditës së shtunë.

Pasi të bëhen këto parashtresa, një seancë më e detajuar e apelit pritet të dielën.

Nëse apelimi është i suksesshëm, ai orar në gjykatë do t’i lejonte Djokoviçit të luante në Australian Open të hënën.

Djokoviç mbetet i listuar në shortin e turneut dhe do të përballet me Miomir Kecmanoviç.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb