Krishtlindjet po afrojnë dhe shumë njerëz jo vetëm që priren të shkatërrojnë dietën e tyre të zakonshme, por edhe të fitojnë disa kilogramë më tepër.

Bazuar në disa studime, shumica e njerëzve priren të shtojnë peshë gjatë sezonit të festave, e cila fillon javën e Krishtlindjeve dhe përfundon me festimet e Vitit të Ri. Ngrënia e tepërt konsiderohet shkaku kryesor i shtimit të peshës, por një rol të rëndësishëm luajnë edhe mungesa e aktivitetit fizik dhe ushtrimeve.

Shumë njerëz priren të neglizhojnë orarin e tyre të fitnesit gjatë pushimeve pasi mendojnë se nuk kanë kohë të mjaftueshme për të bërë stërvitjet e tyre. Mbani gjithmonë parasysh se mund të shijoni pushimet dhe të qëndroni në formë në të njëjtën kohë.

Nëse dëshironi të qëndroni në formë gjatë sezonit të festave, veçanërisht gjatë Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, këtu janë disa këshilla të dobishme që mund t’ju ndihmojnë:

Hani diçka para se të dilni jashtë
Është mirë të hani diçka përpara se të dilni për një darkë ose një vakt familjar. Në këtë mënyrë, nuk do të tundoheni të hani shumë ose të teproni me ushqimet dhe ëmbëlsirat pasi të keni ngrënë në shtëpi. Shmangia e vakteve nuk është gjithashtu një ide e mirë sepse do të detyroheni të hani më shumë më vonë.

Konsumoni alkool në moderim
Është më mirë të kontrolloni konsumin tuaj të pijeve alkoolike ddhe joalkoolike pasi ato shtojnë më shumë kalori në atë që keni ngrënë tashmë!

Behu aktiv
Ju duhet të vazhdoni rutinën tuaj të stërvitjes sa herë që është e mundur dhe nëse nuk mund ta bëni këtë, thjesht ecni më shumë, parkoni makinën tuaj në një distancë nga shtëpia ose thjesht përdorni shkallët!

Dilni nga shtëpia
Bëjini pushimet një çështje familjare dhe planifikoni aktivitete në natyrë ku të gjithë marrin pjesë. Edhe një lojë në park do të djegë mjaft kalori dhe do t’i argëtojë fëmijët.

Jepini përparësi stërvitjeve tuaja
Mundohuni të ushtroheni herët në mëngjes ndërsa të gjithë të tjerët janë ende duke fjetur.

Vendosni qëllime realiste
Ju duhet të vendosni objektiva realiste të stërvitjes. Synoni të paktën gjysmë ore në ditë dhe do të jeni shumë të lumtur kur ta arrini. Nëse planifikoni një orë ose më shumë dhe nuk e arrini atë, do të përfundoni vetëm të ndiheni të frustruar.

Gjithashtu, sigurohuni që të vendosni plane realiste të vakteve! Përpjekja për të abstenuar plotësisht nga disa ushqime do t’ju bëjë të hani më shumë. Mos ngurroni të shijoni ëmbëlsirat që ju pëlqejnë vërtet, por në sasi të vogla.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: