Një këshilltar i Kryeministrit të Pakistanit për Tregti dhe Investime thotë se do të vizitojë Iranin në Nëntor të këtij viti për të marrë pjesë në një takim të Komitetit të Tregtisë së Përbashkët për promovimin e tregjeve kufitare dhe tregtisë me Republikën Islamike të Iranit.

Abdul Razak Dawood, gjatë një takimi me një delegacion iranian të kryesuar nga deputeti dhe Presidenti i Grupit Parlamentar të Miqësisë së Pakistanit, Ahmad Amirabadi Farahani në Islamabad, tha se vizita e tij e ardhshme në Iran është shumë e rëndësishme.

Në takim mori pjesë edhe Ambasadori i Iranit në Pakistan, Mohammad Ali Hosseini.

Këshilltari tha se ngritja e tregjeve kufitare dhe promovimi i iniciativës së palës iraniane për promovimin e tregtisë së pastër është shumë e rëndësishme, duke shtuar se dy vendet fqinje ndjekin një qëllim dhe ai është përmirësimi i marrëdhënieve dhe ecja përpara.

Duke iu referuar planit të qeverisë pakistaneze për të forcuar infrastrukturën në kufirin e përbashkët për të aktivizuar tregjet kufitare, ai shtoi se ndërtimi i tregut është të përmirësojë jetën e banorëve kufitarë të të dy vendeve dhe të lehtësojë importin dhe eksportin e elementeve bazë mallra midis banorëve të të dy krahinave fqinje.

Ai tha se Islamabad po konsideron promovimin e tregtisë përmes rrugëve tokësore me Iranin, duke vënë në dukje se transporti detar kushton shumë për eksportin e mallrave nga Pakistani.

Ai shtoi se Pakistani po përpiqej të zëvendësonte transportin detar me transportin rrugor dhe dërgimin e mallrave me kamionë.

Abdul Razak Dawood premtoi se do të ndiqte disa pengesa në rrugën e eksportit të mollëve iraniane në Pakistan përmes Afganistanit, si dhe çështjet që lidhen me tregtinë e pastër.

Kreu i Grupit Parlamentar të Miqësisë Iran-Pakistan vlerësoi qëndrimin e fortë dhe të qartë të Islamabadit kundër sanksioneve amerikane, duke shtuar se të dy vendet duhet të shkojnë përtej efekteve të sanksioneve të njëanshme për të zhvilluar tregtinë.

Ai vuri në dukje se popullsia dhe zona e Irakut si një fqinj me Iranin është më e vogël se Pakistani, por ajo ka qenë në gjendje të marrë lehtësim nga Shtetet e Bashkuara për disa sanksione.

Ai shtoi se vëllimi aktual i tregtisë Iran-Irak është rreth 18 miliardë dollarë. “Pra, qeveria dhe parlamenti pakistanez duhet të punojnë shumë për të kapërcyer sanksionet dhe të bëjnë presion mbi Shtetet e Bashkuara,” tha ai.

Amirabadi Farahani i kërkoi palës pakistaneze të ndiqte seriozisht çështjen e krijimit të një dhome të përbashkët që mund të ndihmojë në sjelljen e tregtisë midis dy fqinjëve në një nivel të dëshirueshëm përmes mallrave për mallra.

Ai tha se konsultimet në këtë drejtim janë mbajtur me ministrin e ri të industrisë së Iranit dhe me vizitën e këshilltarit të kryeministrit të Pakistanit në Teheran muajin e ardhshëm, diskutimet eksperte dhe teknike do të mbahen për të arritur një marrëveshje.

Deputeti i Qom theksoi se promovimi i biznesit është një ide serioze që duhet të ndiqet me një qasje të fortë dhe serioze nga miqtë pakistanezë dhe se Irani pret që sektori privat, përfshirë Federatën e Dhomave të Tregtisë të Pakistanit, t’i bashkohet këtij procesi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb