Ka shumë aktorë të mëdhenj që nuk kanë fituar kurrë një Oscar, pavarësisht talentit dhe përkushtimit të tyre të jashtëzakonshëm për profesionin e tyre.

Ka shumë arsye pse ata nuk janë kthyer në shtëpi me statujën e lakmuar. Fitimi i një çmimi është një kombinim i talentit, kohës, fatit dhe shumë faktorëve të tjerë. Por fakti që një aktor nuk ka fituar një Oskar nuk e pakëson talentin e tij apo ndikimin e tij në industrinë e filmit.

Ka shumë aktorë të shkëlqyeshëm që nuk kanë fituar kurrë një Oskar, pavarësisht performancës dhe kontributit të tyre të jashtëzakonshëm në industrinë e filmit, dhe lista e mëposhtme përfshin gjashtë prej tyre.

Glenn Close është një nga aktoret më të respektuara të brezit të saj. Me një karrierë prej katër dekadash, ajo është nominuar për Oscar tetë herë, duke e bërë atë një nga aktoret më të nominuara në histori pa asnjë fitore. Pavarësisht talentit të saj të jashtëzakonshëm dhe vlerësimit të kritikëve, Close ende nuk e ka fituar Oscarin e lakmuar.

Para së gjithash, është e rëndësishme të kuptohet se çmimet e Akademisë janë subjektive dhe fitimi i një çmimi nuk është gjithmonë tregues i talentit ose aftësisë së një aktori. Është plotësisht e mundur që Close nuk ka pasur kombinimin e duhur të fatit dhe kohës për të fituar një Oscar deri më tani.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Thënë kështu, ka disa faktorë që mund të kenë kontribuar në mungesën e një çmimi nga Close. Një nga më të rëndësishmit janë llojet e roleve që ajo ka luajtur gjatë gjithë karrierës së saj. Close njihet për performancat e saj intensive, të drejtuara nga personazhet, shpesh në role kërkuese dhe emocionalisht komplekse. Teksa këto role kanë fituar vlerësimin e saj nga kritika, ato mund të mos jenë llojet e roleve që zakonisht fitojnë Oscar.

Për shembull, shumë nga nominimet e Close për Oscar kanë ardhur nga filma në të cilët ajo luajti personazhe që nuk ishin domosdoshmërisht të pëlqyeshëm ose të lehtë për t’u rrënjosur. Në vitin 1988, Close u nominua për rolin e saj në filmin Dangerous Liaisons”, në të cilën ajo luajti një aristokrate manipuluese dhe të pamëshirshme. Në vitin 2011, ajo u nominua për filmin ” Albert Nobbs “, në të cilin luajti një grua që maskohej si burrë për të mbijetuar në Irlandën e shekullit të 19-të. Ndërsa këto shfaqje u vlerësuan nga kritikët, ato mund të kenë qenë shumë sfiduese apo edhe të pakëndshme për disa votues të Oskarit.

Vlen gjithashtu të përmendet se Close u përball me një konkurrencë të ashpër në shumë prej viteve që ajo u nominua. Për shembull, në vitin 1988, vit kur ajo u nominua për “Dangerous Liaisons”, ajo ishte kundër Jodie Foster, e cila fitoi për “The Accused”. Në vitin 2019, aktorja pritej të fitonte për performancën e saj në “The Wife”, por humbi nga Olivia Colman për rolin e saj në “The Favourite”. Në këto raste, Close sigurisht e meritonte Oscarin, por ajo u përball me konkurrencën e aktoreve të tjera që dhanë edhe interpretime të shkëlqyera.

Së fundi, është e mundur që mungesa e një Oscar nga Close është vetëm një çështje e fatit të keq ose e kohës. Me kaq shumë nominime, është e qartë se ajo është shumë e respektuar nga bashkëmoshatarët e saj në industri. Megjithatë, çmimet Oscar janë një bishë e paqëndrueshme, dhe madje edhe aktorët më të talentuar mund të bëjnë të gjithë karrierën e tyre pa fituar një të tillë.

Amy Adams është padyshim një nga aktoret më të talentuara dhe më të gjithanshme të kohës së saj. Ajo ka marrë çmime dhe nominime të shumta për punën e saj në film dhe televizion, duke përfshirë gjashtë nominime për çmime Oscar. Megjithatë, pavarësisht se është një nga aktoret më të njohura të brezit të saj, ajo nuk ka fituar kurrë një Oscar. Një arsye mund të jetë konkurrenca e madhe me të cilën është përballur ndër vite. Adams është nominuar në disa kategori që tradicionalisht janë të mbushura me pretendentë të fortë. Për shembull, nominimi i saj i parë për aktoren më të mirë dytësore ishte në vitin 2006 për rolin e saj në Junebug, i cili ishte edhe roli i saj i parë. Megjithatë, ajo humbi nga Rachel Weisz për “The Constant Gardener”. Një vit më pas, Adams u nominua në të njëjtën kategori për “Dyshim”, por humbi nga Penelope Cruz për “Vicky Cristina Barcelona”.

Addams vazhdoi të jepte shfaqje të vlerësuara nga kritikët në një gamë të gjerë zhanresh, duke përfshirë komedi romantike, drama dhe fantashkencë. Ajo mori nominime për punën e saj në ‘The Fighter’, ‘The Master’, ‘American Hustle’, ‘The Big Short’, ‘Vice’ dhe ‘Arrival’. Megjithatë, ajo ende nuk ka fituar një Oscar.

Pavarësisht mungesës së një Oskari, Adams vazhdoi të ndërtonte një karrierë të suksesshme dhe të larmishme në film dhe televizion. Ajo ka dëshmuar herë pas here se është një aktore e gjithanshme dhe e talentuar dhe interpretimet e saj kanë fituar respektin dhe admirimin e publikut dhe kritikës. Kontributi i saj në industrinë e filmit nuk ka kaluar pa u vënë re siç dëshmohet nga nominimet dhe çmimet e shumta nga organizata të tjera prestigjioze si Golden Globes, BAFTA dhe SAG Awards. Në fund të fundit, 48-vjeçarja ka ende shumë kohë përpara për të fituar jo një, por më shumë Oscar para se të përfundojë karrierën e saj.

Peter O’Toole ishte një aktor ikonë, i njohur për performancat e tij karizmatike në skenë dhe ekran. Ai u nominua për tetë çmime Oscar gjatë karrierës së tij, por kurrë nuk fitoi statujën e artë. Pavarësisht se është një nga aktorët më të respektuar të brezit të tij, Peter O’Toole nuk fitoi kurrë një Oskar. I lindur në Irlandë në vitin 1932, O’Toole bëri debutimin e tij në aktrim në vitet 1950 dhe shpejt u bë i famshëm me rolin e tij kryesor në dramën epike historike Lawrence of Arabia (1962).

Ai gjithashtu vazhdoi të aktrojë në teatër dhe televizion, duke fituar vlerësime kritike dhe çmime për punën e tij në të dyja. Me gjithë talentin dhe suksesin e tij, thatësira e O’Toole… Oscar vazhdoi, me atë që u nominua shtatë herë të tjera gjatë viteve, por nuk fitoi kurrë.

Ai njihej si një person me profil të ulët që shmangte vëmendjen dhe nuk e shijonte politikën e sezonit të çmimeve. Ndryshe nga disa kolegët e tij që bënë fushatë aktive për Oscar, duke marrë pjesë në ngjarje dhe duke folur për shtypin, Peter O’Toole preferoi ta linte punën e tij të fliste vetë.

Pavarësisht se nuk ka fituar kurrë një Oscar, kontributi i Peter O’Toole në botën e aktrimit është i pamohueshëm, duke sjellë në jetë personazhesh të paharrueshëm në skenë dhe ekran. Në vitin 2003, Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit e njohu arritjen e tij gjatë gjithë jetës me një çmim nderi Oscar, një nderim i duhur për një legjendë filmi.

Richard Burton ishte një nga aktorët më të talentuar të kohës së tij, por ai kurrë nuk fitoi një Oscar. Ai u nominua për shtatë çmime gjatë karrierës së tij, por nuk mori kurrë statujën e artë. Pavarësisht talentit të tij të jashtëzakonshëm, paaftësia e Burton për të siguruar një Oscar mbetet një mister edhe sot e kësaj dite.

Karriera filmike e Burton filloi në vitet 1950 dhe ai shpejt u vendos si një aktor i gjithanshëm dhe i talentuar. Ai mori nominimin e tij të parë për Oscar për rolin e tij në filmin e vitit 1952 My Cousin Rachel. Gjatë dekadës së ardhshme, ai mori nominime për disa filma të tjerë, duke përfshirë “The Robe”, “Becket” dhe “Spy Who Came In from the Cold”.

Pavarësisht nominimeve të shumta, Burton nuk fitoi kurrë një Oscar. Shumë teori janë propozuar për të shpjeguar këtë, duke përfshirë reputacionin e tij si një aktor i vështirë dhe shpesh i zemëruar. Disa kritikë kanë argumentuar gjithashtu se bashkëpunimet e Burton me gruan e tij dhe bashkë-yllin Elizabeth Taylor mund të kenë dëmtuar shanset e tij për të fituar një Oscar. Jetët e tyre personale të profilit të lartë dhe skandalet e tabloideve mund të kenë shpërqendruar nga talenti dhe arritjet e Burton si aktor.

Është gjithashtu e mundur që Burton thjesht u përball me konkurrencë të ashpër nga aktorë të tjerë të talentuar gjatë kulmit të karrierës së tij. Ai u nominua shpesh përkrah aktorëve legjendar si Marlon Brando dhe Laurence Olivier.

Cary Grant ishte një nga aktorët më ikonë të Epokës së Artë të Hollivudit. Ai ishte i njohur për sjelljen e tij të ëmbël, kohën e patëmetë komike dhe aftësinë e tij për të kaluar pa mundim nga drama në komedi. Pavarësisht se u nominua për dy Oscar, ai nuk fitoi kurrë.

Grant u bë shpejt një nga aktorët më të njohur të kohës së tij, duke luajtur në filma klasikë si “His Girl Friday”, “Bringing Up Baby” dhe “The Philadelphia Story”. Ai punoi me regjisorë legjendar si Alfred Hitchcock dhe Howard Hawks dhe ishte i njohur për kiminë e tij me yje të tjerë si Katharine Hepburn dhe Ingrid Bergman.

Pavarësisht suksesit të tij, Grant u nominua vetëm për dy Oscar gjatë karrierës së tij. Nominimi i parë erdhi në vitin 1942, për rolin e tij në filmin “Penny Serenade”. Filmi, me regji të George Stevens, ishte një dramë emocionale për një çift që adoptoi një fëmijë. Grant luajti burrin dhe dha një shfaqje prekëse që nxori në pah gamën e tij si aktor.

Nominimi i dytë i Grant erdhi në vitin 1945, për rolin e tij në None But the Lonely Heart. Në filmin e drejtuar nga Clifford Odets, Grant luante një burrë të zhgënjyer që kthehet në lagjen e tij të klasës punëtore në Londër. Ishte një largim nga rolet e tij të zakonshme dhe shfaqi aftësitë e tij dramatike.

Në fund, vlen të theksohet se edhe çmimet Oscar ndoqën një politikë specifike. Ndërsa fituesit supozohet të zgjidhen sipas meritës, faktorë të tjerë si fushata, marrëdhëniet personale dhe aleancat e industrisë shpesh luajtën një rol. Është e mundur që Grant thjesht të mos kishte lidhjet apo mbështetjen e duhur brenda botës së Hollivudit për të fituar një Oscar.

Johnny Depp është një aktor që nuk ka nevojë për prezantim. Ai është një nga aktorët më të famshëm të Hollivudit, i njohur për aftësitë e tij të gjithanshme të aktrimit dhe qasjen unike ndaj roleve të tij. Pavarësisht talentit të tij të jashtëzakonshëm, Depp nuk ka fituar kurrë një Oscar. Ky fakt ka bërë që shumë fansa dhe kritikë të pyesin veten se pse një aktor i këtij kalibri nuk është njohur kurrë nga Akademia.

Një nga arsyet kryesore pse Depp nuk ka fituar kurrë një Oscar është se ai shpesh zgjedh të marrë role që janë jashtë rrjedhës kryesore. Ndërsa rolet e tij në filma si “Pirates of the Caribbean” dhe “Edward Scissorhands” u vlerësuan nga kritikët dhe ishin të suksesshëm komercialisht, ata nuk ishin ato lloj rolesh që zakonisht fitojnë Oscar.

Në vend të kësaj, aktori priret të preferojë role të çuditshme, jokonvencionale dhe sfiduese, gjë që e bën të vështirë për të të fitojë njohjen që meriton nga Akademia. Një faktor tjetër që mund të ketë kontribuar në mungesën e fitimeve të Oskarit nga Depp është reputacioni i tij si një djalë i keq i Hollivudit. Depp ka qenë i përfshirë në një sërë polemikash të profilit të lartë gjatë viteve, nga akuzat për dhunë në familje deri te mosmarrëveshjet financiare me ish-partnerët. Ndërsa këto çështje mund të mos kenë të bëjnë fare me aftësinë e tij të aktrimit, ato mund të kenë ndikuar në mënyrën se si Akademia e sheh atë dhe punën e tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: