Filmi ” Killers of the Flower Moon ” u shpall filmi më i mirë nga Bordi Kombëtar i Rishikimit, njoftoi organizata të mërkurën, 6 dhjetor.

E bashkë-shpërndarë nga Apple Original Films dhe Paramount Pictures, saga e krimit mori gjithashtu çmime për regjisorin Martin Scorsese dhe aktoren Lily Gladstone. Fitorja e Scorsese-së në regji është e dukshme pasi ai tani është i barabartë me regjisorin legjendar David Lean me katër fitore, më të shumtën nga çdo regjisor në historinë e Bordit Kombëtar të Rishikimit. Është interesante se NBR ka përkthimin më të paktë në një fitues Oskar nga të gjitha kategoritë kryesore, me Scorsese-n i fundit për “Departed” (2006).

Gjatë 30 viteve të fundit, fituesi i filmit më të mirë të NBR ka marrë zakonisht një nominim për Oscar për filmin më të mirë, përveç një herë në dekadë.

Fituesit e mëdhenj të aktrimit përfshinin Paul Giamatti i cili mori çmimin e aktorit më të mirë për “The Holdovers”.
Çmimi i madh kryesor i Gladstone për “Killers of the Flower Moon” pason fitoret në Shoqatën e Kritikëve të Filmit të Nju Jorkut.

Në kategoritë e roleve dytësore, Mark Ruffalo u dallua për interpretimin e tij si avokat i aftë në filmin ” Poor Things ” dhe Davyn Joy Randolph si një punonjës kafeneje dhe nënë e pikëlluar në “The Holdovers” të Alexander Payne. Rastësisht, filmat e tyre morën të dy çmimet e skenarit.

Organizata jofitimprurëse, e cila përfshin shikuesit e filmave të Nju Jorkut, si dhe kritikë, akademikë dhe anëtarë të konsumatorëve, emëroi gjithashtu 10 filmat më të mirë të vitit. Ashtu siç pritej, lista përfshinte filma si ‘Barbie’, ‘Maestro’ dhe ‘Oppenheimer’, gjë që premton mirë për fushatën e tyre të çmimeve. Një surprizë ishte filmi i animuar “Djali dhe Heron” i Hayao Miyazaki. Është interesante se Miyazaki nuk e mori çmimin e animacionit – në vend të kësaj, ai shkoi te vazhdimi i suksesshëm i Sony Pictures ‘Spider-Man: Across the Spider-Verse’.

Shikoni listën e plotë të fituesve më poshtë:

Filmi më i mirë : “Killers of the Flower Moon” Regjia
më e mirë : Scorsese – “Killers of the Flower Moon” Aktori më i mirë : Paul Giamatti, “The Holdovers” Aktorja më e mirë : Lily Gladstone, “Killers of the Flower Moon” Aktori më i mirë në rol dytësor : Mark Ruffalo, “Poor Things” Aktorja më e mirë në rol dytësor : Davin Joy Randolph, “The Holdovers” Çmimi NBR Picture: Bradley Cooper Çmimi për skenarin më të mirë origjinal : “The Holdovers” – David Hemingson Skenari më i mirë i përshtatur : “Poor Things” – Tony McNamara Performanca e Përparimit : Teyana Taylor, “A Thousand and One” Debutimi më i mirë regjisorial : Celine Song, “Past Lives” Filmi më i mirë i animuar : “Spider-Man: Across the Spider-Verse ” Filmi më i mirë ndërkombëtar: “Anatomy of a Fall” Dokumentari më i mirë : “Still: A Michael J. Fox Movie” Ansambli më i mirë: “The Iron Claw” Arritje e jashtëzakonshme në performancën artistike të marifeteve : Regjisori Scott Rogers dhe koordinatorët e marifeteve Stephen Dunlevy & Scott Rogers, “John Wick: Kapitulli 4” i jashtëzakonshëm Arritja në fotografi : Rodrigo Prieto, “Barbie” dhe “Killers of the Flower Moon”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb