Kina si fuqia e dytë ekonomike botërore dhe Irani si një nga prodhuesit kryesorë të energjisë gëzojnë kapacitete të mëdha për të zgjeruar bashkëpunimin tregtar, i cili mund të forcojë lidhjet reciproke brenda kuadrit të diplomacisë politike dhe ekonomike.

Kina është eksportuesi më i madh dhe importuesi i dytë në botë, si dhe ekonomia e dytë më e madhe bazuar në produktet e saj bruto vendase (PBB). Vendi është një shtet anëtar në organizata të ndryshme ndërkombëtare, të tilla si Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara (UNSC), Organizata Botërore e Tregtisë (OBT), OPEC, Organizata e Bashkëpunimit Shanghai (SCO) dhe G20.

Si një vend, i cili posedon ushtrinë më të madhe dhe buxhetin e dytë të mbrojtjes në botë, Kina është quajtur superfuqia e Azisë nga shumë analistë ushtarakë, politikë dhe ekonomikë.

Republika Islamike e Iranit ka mbajtur vazhdimisht një marrëdhënie të mirë me superfuqinë në dekadat e fundit. Sigurisht, marrëdhënia miqësore i ka rrënjët në lidhjet historike kulturore dhe ekonomike midis dy qytetërimeve të lashta, të cilat datojnë në epokën e Mëndafshit.

Situata e re e marrëdhënieve ndërkombëtare inkurajon dy vendet të krijojnë programe të sakta dhe të përshtatshme për të ardhmen e lidhjeve. Republika Islamike tenton të forcojë marrëdhëniet e gjithanshme me shtetet fqinje dhe rajonale në Azi, veçanërisht Kinën.

Kina ishte partneri i parë tregtar i Iranit në vitin e fundit kalendarik iranian (21 mars 2020, deri më 20 mars 2021). Vëllimi i përgjithshëm tregtar midis Pekinit dhe Teheranit ishte rreth 19 miliardë dollarë në atë periudhë.

Irani eksportoi fruta të thata, erëza, lëndë të para minerale dhe industriale, materiale ndërtimi, metanol, polietileni, qilima, qelqe, shufra hekuri, hurma, rrush dhe fruta, si dhe produkte vaji, në Kinë.

Aktorët ekonomikë iranianë janë të prirur për zgjerimin e bashkëpunimit me firmat kineze; kështu, një e ardhme më e mirë kërkon një udhërrëfyes të përshtatshëm të bazuar në interesa reciproke.

Fushata e sanksioneve e imponuar nga SHBA ndaj Iranit ka qenë gjithmonë një nga pengesat kryesore në rrugën e zhvillimit të bashkëpunimeve dypalëshe midis Pekinit dhe Teheranit.

Përkundër faktit se autoritetet kineze kanë dënuar herë pas here politikën amerikane, është e qartë se sanksionet ndikuan negativisht në shkëmbimet tregtare midis Kinës dhe Iranit.

Pekini ka mbështetur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 me Iranin dhe i ka kërkuar Uashingtonit të heqë sanksionet anti-Iran pa asnjë kusht. Zyrtarët kinezë gjithashtu u bënë thirrje homologëve të tyre amerikanë të ndalojnë kërkesat joracionale dhe të kuptojnë se i ashtuquajturi “presion maksimal” duhet të rishikohet dhe braktiset.

Përveç mbështetjes së Kinës për marrëveshjen bërthamore të Iranit, Teherani e ka mbështetur vazhdimisht Pekinin në çështje të ndryshme si Hong Kongu, Tajvani dhe Xinjiang (një territor autonom në veriperëndim të Kinës).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb