Kina i kërkoi Iranit dhe Pakistanit që të “shmangin përshkallëzimin dhe respektojnë” sovranitetin kombëtar pasi Teherani nisi sulmet ajrore brenda vendit të Azisë Jugore.

“Kina beson se marrëdhëniet midis vendeve duhet të trajtohen bazuar në normat bazë që rregullojnë marrëdhëniet ndërkombëtare të mbështetura nga qëllimet dhe parimet e Kartës së OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar,” iu përgjigj zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Mao Ning gjatë një konference për shtyp në Pekin.

Përveç marrëdhënieve dypalëshe, Irani dhe Pakistani janë aleatë të Kinës edhe në Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait.

Duke i bërë thirrje Teheranit dhe Islamabadit që të “ushtrojnë përmbajtje, të shmangin veprimet që përshkallëzojnë tensionin”, Mao tha: “Sovraniteti, pavarësia dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve duhet të respektohen dhe mbrohen me zell”.

Duke vënë në dukje se Irani dhe Pakistani janë fqinjë të ngushtë dhe “vende të mëdha islamike”, ajo u bëri thirrje të dyja palëve që “bashkë ta mbajnë rajonin paqësor  të qëndrueshëm”.

Islamabad sulmoi Iranin për shkeljen e hapësirës së tij ajrore dhe kryerjen e një sulmi ajror, duke vrarë dy fëmijë dhe duke plagosur tre të tjerë.

Si përgjigje, Islamabadi nisi një ofensivë diplomatike, duke tërhequr ambasadorin e tij nga Irani dhe pezulloi të gjitha shkëmbimet diplomatike të nivelit të lartë me Teheranin. I dërguari iranian në Pakistan, i cili aktualisht po viziton Iranin, i është kërkuar gjithashtu që të mos kthehet.

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian rrëfeu në Forumin Ekonomik Botëror se Irani kishte nisur sulme ajrore brenda Pakistanit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb