Kina ka planifikuar për të dielën, nisjen e observatorit të saj të parë diellor. Qëllimi është nga njëra anë të studiohet se në çfarë mënyrash fusha magnetike diellore krijon shpërthime të mëdha në masë koronale dhe shpërthime të tjera diellore dhe nga ana tjetër të përmirësohen parashikimet e motit të hapësirës potencialisht të rrezikshme për Tokën (stuhitë gjeomagnetike dhe dukuri të tjera) të cilat mund të ndikojnë në sistemet GPS, satelitët e telekomunikacionit tokësor dhe rrjetet e energjisë.

Observatori prej 126 milionë dollarësh i quajtur ASOS-S (Advanced Space-based Solar Observatory) ose Kuafu-1 (gjiganti i mitologjisë kineze që u përpoq të “zbutte” Diellin) do të niset nga qendra e lëshimit të satelitit Jiuquan në Kinën veriore. Ai do të vendoset në orbitë në një distancë prej 720 kilometrash nga Toka, përgjithmonë përballë Diellit.

Shkencëtarët kinezë kanë pritur një kohë të gjatë për një satelit të tillë të shkencës hapësinore. Ato u propozuan fillimisht në vitet 1970, sipas astrofizikanit Ëeiqun Gan i Akademisë Kineze të Shkencave në Nanjing, i cili është shkencëtari kryesor i misionit të ri.

“Ne gjithmonë kemi dashur të bëjmë diçka të tillë”, tha ai për revistën Nature.

Misioni do të zgjasë të paktën katër vjet, duke mbuluar kulmin e pritshëm të ciklit diellor 11-vjeçar në 2024-2525, kur parashikohen shumë ndezje diellore. Sipas astrofizikanit Jean-Claude Vial nga Universiteti Paris-Saclay në Paris, të dhënat e mjeshtërit do të jenë të aksesueshme lirisht dhe studiuesit kinezë thonë se janë të hapur për bashkëpunime ndërkombëtare.

Dy observatorët diellorë më të njohur në funksion janë Solar Parker Probe i Agjencisë Amerikane të Hapësirës (NASA) i cili u nis në vitin 2018 dhe Solar Orbiter i Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA) që u nis në vitin 2020.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: