Gjithsej 21 punonjës të Shërbimit Doganor Shtetëror të Kirgistanit (SCS) janë pushuar nga puna.

Shërbimi kreu një hetim të brendshëm për të zbatuar udhëzimet e presidentit për luftimin e korrupsionit.

“Janë zbuluar fakte të shkeljeve të rënda disiplinore dhe korrupsionit nga zyrtarët. Njëzet e një punonjës, përfshirë inspektorë dhe drejtues, u pushuan nga puna për humbje të besimit. Për 13 punonjës u zbatuan sanksione të rrepta disiplinore. Materialet e hetimit të brendshëm i kaluan pranë autoritetet përkatëse”, thuhet në njoftimin e Shërbimit Doganor Shtetëror.

Periudha e punës e mbuluar nga hetimi i brendshëm nuk është specifikuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb