Kulla e Jeddah, e njohur gjithashtu si Kulla e Mbretërisë, aktualisht në ndërtim e sipër në Arabinë Saudite, është gati të kalojë Burj Khalifa-n si ndërtesa më e lartë në botë, me një lartësi të pritshme mbi 1000 metra.

Në vitin 2010, Burj Khalifa në Dubai u ngrit në lartësi të paprecedentë, 828 metra, duke vendosur rekorde si ndërtesa më e lartë në botë.

Rekordet Botërore Guinness konfirmojnë se Kulla Jeddah, që pritet të kalojë 1000 metra, mund të ripërcaktojë rekordin sapo të përfundojë.

  • foto galeri
  • foto galeri

Zhvilluar nga Kompania Ekonomike Jeddah, kjo strukturë e lartë parashikohet si një kompleks i shumëanshëm, që përfshin rezidenca luksoze, hapësira për zyra, apartamente dhe godina të pasura.

Dizajni ambicioz i Kullës së Jeddah dhe kostoja e vlerësuar prej 1.23 miliardë dollarësh e pozicionojnë atë si një pretendente të frikshme për të rrëzuar nga froni Burj Khalifa-n.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: