Itali-Angli, që do të luhet sonte në stadiumin “Maradona” (20:45), është një “klasike” e futbollit evropian. Kështu e cilësoi edhe trajneri Roberto Mancini, i cili mbështetet te një tjetër “argjentinas”, Mateo Retegui, për të nisur sa më mirë procesin kualifikues për “Euro 2024” dhe për të lënduar anglezët.

Është një sfidë 90-vjeçare. Nga “Olimpico” i Romës, duke kaluar natën e fundit të triumfit në “Ëembley”, deri te Napoli dhe “Maradona”, që iu dha anglezëve një shuplakë të paharrueshme në “Meksikë ’86”.

Kombëtarja axurre është natyralizuar kësisoji nga “Mancio” për shkak të mungesës së alternativave në sulm. “Ai më kujton Batistutën e parë”, – deklaroi trajneri, i cili për debutimin e Retegui me blutë ka vendosur ta vendosë atë përballë një prej më të mëdhenjve në Evropë, Harry Kane.

Prandaj, Retegui do të jetë maja e treshes në 4-3-3 e Mancinit (megjithëse ka ende disa dyshime për modulin dhe ai mund të zgjedhë një 3-5-2), së bashku me Berardin dhe Pellegrinin, ndërsa Jorginho ka avantazhin në mesfushë me Cristante dhe Verratti, para Tonalit. Romagnoli dhe Scalvini janë të etur për një fanellë mbrojtëse, por çifti qendror pritet të formohet nga Toloi dhe Acerbi.

Anglia duhet të bëjë pa të dëmtuarin Mount, pa portierin Pope (zëvendësuar nga Forster) dhe Rashford. Pra, Southgate shkon drejt treshes ofensive Saka-Kane-Foden, me Bellingham dhe Henderson në të dyja anët e Rice në mesfushë. Mbrojtësit e krahut Ëalker dhe Shaë, çifti qendror Maguire-Stones, para portës së Pickford.

Së bashku me Itali-Angli, ndeshja tjetër e vlefshme në xhiron e parë të Grupit C kualifikues për “Euro 2024” është Maqedonia e Veriut-Malta, me Ukrainën që debuton të dielën më 26 mars në shtëpinë e Kane dhe shokëve të tij (kur skuadra e “Mancios” do të jetë mysafire në Maltë).

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb