Koreja e Veriut ka dërguar ekuipazhe mjekësore dhe hetues epidemiologjikë në një provincë që po lufton me shpërthimin e një sëmundjeje të zorrëve, njoftuan mediat shtetërore të dielën.

Të paktën 800 familje që vuajnë nga ajo që Koreja e Veriut e ka quajtur vetëm një “epidemi akute enterike” kanë marrë ndihmë në provincën Jugore Hwanghae deri më tani.

Enteric i referohet traktit gastrointestinal dhe zyrtarët e Koresë së Jugut thonë se mund të jetë kolera ose tifoja.
Përhapja e re, e raportuar për herë të parë të enjten, vendos tendosje të mëtejshme në vendin e izoluar pasi lufton me mungesat kronike të ushqimit dhe një valë infeksionesh Covid-19.

Të dielën, agjencia shtetërore e lajmeve KCNA detajoi përpjekjet parandaluese, duke përfshirë karantinat, “skanimin intensiv për të gjithë banorët” dhe trajtimin dhe monitorimin e veçantë të njerëzve vulnerabël si fëmijët dhe të moshuarit.

Një “Ekip Kombëtar i Diagnostifikimit dhe Trajtimit të Shpejtë” po punon me zyrtarët lokalë të shëndetësisë dhe po merren masa për të siguruar që bujqësia të mos ndërpritet në zonën kyçe bujqësore, tha KCNA.

Puna e dezinfektimit është duke u kryer, duke përfshirë ujërat e zeza dhe mbeturinat e tjera, për të garantuar sigurinë e ujit të pijshëm dhe të shtëpisë, thuhet në raport.

KCNA gjithashtu raportoi 19,310 raste të tjera të reja me ethe të dielën, pa detajuar se sa nga ata pacientë kishin rezultuar pozitivë për koronavirus.

Në përgjithësi, më shumë se 4.6 milionë kanë shfaqur simptoma të etheve që kur një shpërthim Covid u pranua për herë të parë në mes të majit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb