Aktiviteti i vullkanit Nevado del Ruiz në Kolumbinë qendrore është intensifikuar ditët e fundit dhe autoritetet lokale kanë paralajmëruar se mund të shpërthejë.

Ministria e Minierave, në një “njoftim emergjence” të lëshuar gjatë natës të së enjtes deri të premten, tha se kishte ngritur nivelin e alarmit në “portokalli”, që do të thotë se vullkani ka të ngjarë të shpërthejë brenda ditëve ose javëve të ardhshme.

Nevado del Ruiz është gdhendur në kujtesën kolumbiane për tragjedinë e tmerrshme të Armero-s, qyteti që u varros nën tonelata balte dhe materiale vullkanike në 1985, duke vrarë afro 25,000 njerëz. Martirizimi i 13-vjeçares Omaira Sanchez, e cila mbeti e bllokuar në një gropë të mbuluar me ujë dhe po vdiste ngadalë për tre ditë në transmetim live, tronditi të gjithë botën në atë kohë.

“Që nga 24 marsi, aktiviteti sizmik është rritur ndjeshëm” në Stratovolkan, lartësia e të cilit i kalon 5300 metra, sipas ministrisë. Më 28 mars u regjistruan 6500 tërmete dhe të nesërmen më shumë se 11000. Deri në kohën kur u shkrua ky njoftim, më shumë se 9600 tërmete janë regjistruar sot (e premte)”, shtoi ministria.

Autoritetet këshilluan banorët të qëndronin të qetë, por të përditësoheshin rregullisht nga Shërbimi Gjeologjik Kolumbian. Presidenti i vendit, Gustavo Pedro, u bëri thirrje kryetarëve të bashkive që të “përgatisin protokollet për këtë nivel alarmi”.

Shembuj të njohur të shpërthimeve të stratovulkaneve në botë janë ato të Krakatoas në Indonezi në 1883 dhe mali Vezuv i cili varrosi Pompein dhe Herculaneum në 79 pas Krishtit.

Sipas Programit Botëror të Vullkanologjisë të Institutit Smithsonian të SHBA-së, numri i vdekjeve nga aktivizimi i Nevado del Ruiz në 1985 ishte i katërti më i lartë i regjistruar ndonjëherë në mbarë botën nga një shpërthim i vetëm vullkanik.

(Protothema/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb