Kolumbia ka hyrë në valën e pestë të pandemisë COVID-19, kështu që qytetarët duhet të përforcojnë masat e vetëkujdesit dhe të vaksinohen kundër virusit, tha të premten Ministri i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Fernando Ruiz.

“Me sa duket jemi në kulmin e pestë. Është përhapur në qytete të ndryshme, veçanërisht në zonat urbane… numri i vdekjeve nga e enjtja tregon një stabilitet relativ në krahasim me javën e kaluar,” tha Ruiz.

Zyrtari vuri në dukje se personat mbi 70 vjeç janë prekur më së shumti kur merret parasysh numri i vdekjeve të javës së kaluar, ndërsa shtrimet në spital janë shtuar te të rinjtë e pavaksinuar.

“Këto dy grupe janë shumë të ndjeshme. Të rinjtë, sepse një grup i konsiderueshëm nuk është vaksinuar dhe tek të rriturit, çështja e përforcuesit është jashtëzakonisht e rëndësishme,” shpjegoi ai.

Ruiz theksoi gjithashtu nevojën për të përshpejtuar testimin për të identifikuar rastet e reja në kohë, duke theksuar se megjithëse varianti Omicron i virusit është dominant në vend dhe më pak vdekjeprurës se të tjerët, ai ende mund të shkaktojë komplikime.

“Ne presim një dy ose tre javë mjaft të ngarkuar infeksionesh, të ndjekura nga një reduktim … kjo është koha për t’u vaksinuar dhe për të qenë të vetëdijshëm për një rrezik më të madh,” paralajmëroi ministri.

Vendi i Amerikës së Jugut regjistroi 23,667 infeksione COVID-19 dhe 132 vdekje në një javë, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 6,198,848 raste dhe 140,202 vdekje, sipas raportit të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb