Sot Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Türk do të nisë vizitën e tij katërditore në Ukrainë me ftesë të qeverisë ukrainase.

“Komisioneri i ri i Lartë, i cili u emërua në këtë post në shtator, pritet të vizitojë Kievin dhe rajonet fqinje, Kharkiv, Izyum dhe Uzhgorod. Ai do të takohet gjithashtu me zyrtarë dhe përfaqësues të qeverisë kombëtare dhe lokale”, raporton Zëri i Amerikës .

Më 2 dhjetor, Komisioni i Pavarur Ndërkombëtar Hetimor i OKB-së për Ukrainën publikoi një deklaratë mbi efektin shkatërrues të luftës mbi fëmijët ukrainas.

Komisioni gjithashtu i kushton vëmendje të konsiderueshme shkatërrimit të infrastrukturës civile, energjisë dhe rrjeteve të transportit.

Ekspertët e OKB-së kujtojnë se infrastruktura civile mbrohet nga e drejta ndërkombëtare humanitare, kështu që ata “mendojnë ta studiojnë këtë çështje në detaje” dhe të paraqesin një raport në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut në mars të vitit të ardhshëm.

Sipas OKB-së, 6,557 civilë janë vrarë dhe 10,074 janë plagosur si rezultat i pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë. Në të njëjtën kohë, vihet re se shifrat reale janë shumë më të larta pasi qasja në zonën e luftimit është e kufizuar.

Siç është raportuar, më 4 mars, Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut miratoi rezolutën “Situata e të drejtave të njeriut në Ukrainë që rrjedh nga agresioni rus”. Në bazë të dokumentit, Këshilli themeloi Komisionin e Pavarur Ndërkombëtar të Hetimit për Ukrainën.

Në tetor, Komisioni paraqiti një raport të detajuar me shkrim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, i cili regjistroi një numër të madh krimesh lufte, shkelje të të drejtave të njeriut dhe të drejtës ndërkombëtare humanitare të kryera nga trupat ruse në Ukrainë.

Komisioni përbëhet nga tre persona, Erik Møse nga Norvegjia (kryetar), Jasminka Džumhur nga Bosnja dhe Hercegovina dhe Pablo de Greiff nga Kolumbia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb