Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka rekomanduar që atletët rusë dhe bjellorusë të lejohen të garojnë në ngjarje sportive ndërkombëtare nën një flamur neutral.

IOC lëshoi ​​një sërë rekomandimesh, të cilat deklaronin se ata “me pasaportë ruse ose bjelloruse duhet të konkurrojnë vetëm si atletë individualë neutralë”, që do të thotë se individët mund të garojnë pa simbole kombëtare, si flamuri apo stemat e veçanta.

Një vendim në lidhje me Olimpiadën e vitit të ardhshëm në Paris dhe Olimpiadën Dimërore Milan-Cortina në 2026 do të merret “në kohën e duhur”, thuhet në deklaratën e Komitetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb