Llogaritë e mediave shtetërore ruse, si dhe përmbajtja që lidhet me faqet e tyre, tani do të zvogëlohen në platformat e Meta globalisht, tha kompania të martën.

“Mund të konfirmoj se po zvogëlojmë përmbajtjet nga faqet e Facebook dhe llogaritë e Instagramit nga mediat ruse të kontrolluara nga shteti dhe po e bëjmë më të vështirë gjetjen e tyre nëpër platformat tona”, tha në një deklaratë Nick Clegg, presidenti i Metës për çështjet globale.
Lëvizja për të aplikuar kufizime algoritmike për mediat e mbështetura nga Rusia pason një lëvizje të ngjashme nga Twitter të njoftuar të hënën. Dhe kjo pason thirrjet e zyrtarëve të Bashkimit Evropian që platformat e teknologjisë të bëjnë më shumë për t’i mbajtur ato pika të rekomanduara për përdoruesit.

Ashtu si me Twitter, Meta tashmë etiketon llogaritë që i identifikon si të operuara nga media shtetërore. Hapat shtesë që u njoftuan të martën përfshijnë etiketimin e lidhjeve dhe uljen e renditjes si të lidhjeve ashtu edhe të llogarive të vetë mediave ruse.

Në ditët në vijim, përdoruesve që tentojnë të ndajnë lidhje me faqet e internetit të mediave shtetërore ruse do t’u shfaqen gjithashtu paralajmërime intersticiale në Facebook dhe Instagram, shtoi Nathaniel Gleicher, kreu i politikave të sigurisë së Metës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb