Masakra ruse në Bucha është dënuar gjerësisht nga të gjithë vendet perëndimore.

Konfirmime mbi këtë masakër, që disa e konsiderojnë si gjenocid, kanë ardhur edhe nëpërmjet imazheve satelitore.

Mbrëmë janë publikuar pamjet e civilëve ukrainas duke qëndruar të shtrirë në rrugët e qytetit Bucha, ku banorët thonë se viktimat ishin vrarë nga ushtria ruse.

Kremlini po akuzohet për gjenocid, por një gjë të tillë po e mohon Rusia, duke pretenduar se civilët e vrarë nuk janë ekzekutuar nga trupat ruse.

Trupat e pajetë të shpërndarë nëpër rrugë ishin fotografuar në kohën kur ky rajon ka qenë i okupuar nga trupat ruse, dëshmi se prapa kësaj masakre qëndron Kremlini.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb