OBSH ka kritikuar BE-në për vendimin për të vendosur kontrolle mbi eksportet e vaksinës antiCovid.

BE dyshon tek sjellja e kompanive farmaceutike të cilat disa prej tyre vendosën të ulin dërgesat ndaj vendeve anëtarë për një riformatim të brendshëm, por duket se qëllimi mund të mos jetë ai i deklaruari.

Gjithsesi për OBSH ky trend mbetet shqetësues, ndërsa nga ana tjetër drejtori ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se nacionalizmi i vaksinës mund të çojë në një zgjatje të rimëkëmbjes.

BE tashmë është në një krizë me kompanitë farmaceutike në perëndim të cilat të paktën deri në mars kanë ulur dërgesat e dozave, duke prishur planet e vendeve anëtare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: